WARSZAWA, Polska (AP) – Lider polskiej partii rządzącej ujawnił we wtorek plany ustawy o bezpieczeństwie wewnętrznym, mającej na celu „aktywne” wzmocnienie wojska w obliczu presji migracyjnej ze strony wschodniego sąsiada Białorusi, Białorusi.
Niewątpliwie najpotężniejszy polski polityk, wicepremier Jarosław Kaczyński, powiedział, że ustawa jest potrzebna ze względu na pogarszającą się sytuację międzynarodową i położenie geopolityczne Polski. Jego przykładami są „imperialistyczne ambicje sąsiedniej Rosji” i wykorzystanie imigrantów przez Białoruś w wojnie hybrydowej przeciwko Polsce i innym krajom UE.
„Jeśli chcemy uniknąć złej wojny, musimy działać według starej zasady: 'Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny’” – powiedział Kaczyński na konferencji prasowej w Warszawie.
Przekonywał, że jako kraj położony we wschodniej części Unii Europejskiej i NATO, Polska musi mieć silne siły obronne i zdolność do „skutecznej obrony na dłuższą metę”.
Zaznaczył, że wdrożenie decyzji NATO zajmie trochę czasu.
Projekt, który wciąż wymaga akceptacji parlamentu i prezydenta, ma na celu zastąpienie tego, co istniało od 1967 roku. Polska była wówczas członkiem Wschodniego Sojuszu Wojskowego Układu Warszawskiego pod kontrolą Moskwy. Jest członkiem NATO od 1999 roku i nadal jest jednym z nielicznych członków koalicji, którzy inwestują co najmniej 2% swojego PKB w bezpieczeństwo.
Kaczyński, rozmawiając z ministrem obrony Mariuszem Blaszko, powiedział, że ma nadzieję, że zmiany przyniosą korzyści również NATO.
Kaczyński i Błaszczak zaproponowali plan zwiększenia budżetu obronnego o co najmniej 250 tys. żołnierzy i 50 tys. rezerw ponad dwukrotnie większych niż armia. Zmiany te nie obejmują wznowienia obowiązkowej służby wojskowej.
Kaczyński powiedział, że Polska ma nadzieję wzmocnić swoje siły poprzez zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego, ale będzie również liczyć na broń wyprodukowaną w Europie.
Niektórzy prawodawcy opozycji skrytykowali te plany, twierdząc, że pochodzą one od rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, która wielokrotnie twierdziła, że osłabiła wojsko.
– To niedobrze – powiedział Cezary Tomczyk, ustawodawca centrowej Platformy Obywatelskiej. „Kto oczyścił armię z generałów, pułkowników i majorów? Kto zatrzymał modernizację polskiej armii?”
Polska planuje wzmocnić swoje wojsko w obliczu silnej presji migracyjnej ze strony Białorusi. Warszawa oskarża białoruski reżim prezydenta Aleksandra Łukaszenki o zachęcanie imigrantów z Bliskiego Wschodu, Afryki i innych krajów do wjazdu do UE przez Polskę.
W miarę starć Polski z partnerami z UE, w tym miesiącu nasila się spór o zmiany w polskich sądach, który UE postrzega jako atak na niezawisłość sędziów. Premier Mateusz Morawiecki powiedział Financial Times w poniedziałkowym oświadczeniu Gdyby UE przestała finansować Polskę na rzecz rządów prawa, byłoby to jak początek III wojny światowej.
W odrębnym rozwoju politycznym Moraviki zapowiedział we wtorek zmiany w swoim gabinecie, w tym nowo mianowanego szefa Ministerstwa Zmian Klimatu, Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Technologii i Rozwoju. Niektórzy obserwatorzy stwierdzili, że zmiany obejmowały odejście niektórych morawskich sojuszników.
Polska ogłosiła stan wyjątkowy na granicy z Białorusią w odpowiedzi na kryzys migracyjny. Wzmacnia granicę drutem kolczastym i wysyła żołnierzy na pomoc pogranicznikom. Rząd planuje również stworzenie wysokiej trwałej bariery za pomocą czujników ruchu.
Polscy pogranicznicy przepychają przez granicę imigrantów, w tym niektóre rodziny z dziećmi. We wtorek weszło w życie nowe polskie prawo legalizujące pushbacki.
Funkcjonariusze praw człowieka skrytykowali stan wyjątkowy w Polsce podczas pracy agencji ONZ ds. uchodźców Powiedział, że nowe prawo „podważa podstawowe prawo do ubiegania się o azyl”.
___
Śledź wszystkie wiadomości AP dotyczące globalnej migracji na https://apnews.com/hub/migration.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com