30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska opozycja proponuje nowy rząd – POLITICO

Polska opozycja proponuje nowy rząd – POLITICO

WARSZAWA – Trzy największe partie opozycyjne w Polsce oświadczyły we wtorek, że są gotowe utworzyć koalicję w celu zastąpienia urzędującej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i zwróciły się do Prezydenta Andrzeja Dudy o zezwolenie im na utworzenie rządu.

„Dzisiaj wraz z przywódcami partii demokratycznych jesteśmy gotowi w pełni współpracować w przyszłym parlamencie i budować nową większość” – powiedział Donald Tusk, szef największego opozycyjnego Porozumienia Obywatelskiego i były premier Polski i przewodniczący Partii Republikańskiej Rada Europejska. powiedział Reporterzy.

Do jego ugrupowania, które ma 248 mandatów w 460-osobowej izbie niższej parlamentu, dołączają centroprawicowa Trzecia Droga i Lewica.

W wyborach 15 października PiS okazał się największą partią, zdobywając 194 mandaty.

Prezydenci tradycyjnie wybierają największą partię, która jako pierwsza podejmie próbę utworzenia nowego rządu, powiedział Duda; Wtorkowe spotkanie opozycji było próbą spięcia poprzez podkreślenie, że dysponuje ona jedynie głosami niezbędnymi do utworzenia rządu.

Jeśli Duda pozwoli PiS na pierwszą próbę, być może w połowie grudnia uda się utworzyć rząd koalicyjny pod przewodnictwem opozycji.

We wtorek prezydent rozpocznie spotkania z partiami politycznymi.

„Budujemy większość w parlamencie” – powiedział Tusk. „Dzięki tej informacji moi koledzy będą mogli jutro udać się do Prezydenta Dudy i zapewnić Prezydenta, i myślę, że będziemy mogli ułatwić mu pracę w oparciu o kolejne kroki konstytucyjne. Jesteśmy gotowi utworzyć rząd” – dodał. powiedział.

Inni przywódcy podkreślali także, że Duda musi działać szybko i zdecydowanie popiera Tuska jako nowego szefa rządu.

„Prosimy Prezydenta Dudę, aby nie marnował ani sekundy naszego czasu” powiedział Szymon Hołownia jest liderem Polska 2050, jednej z dwóch partii tworzących Trzecią Drogę.

We wtorek po południu pierwsze spotkanie Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim w imieniu PiS, a następnie spotkanie z Tuskiem. W środę partie mniejsze spotykają się z prezydentem.

READ  bne IntelliNews - Inflacja bazowa w Polsce spowolni w lutym do 5,4% r/r

Duda, zagorzały sojusznik PiS, unikał jasnego określenia, kogo będzie nominował na kolejnego premiera.

Prezydent Polski Andrzej Duda | Zdjęcie dzięki uprzejmości Paula Ellisa/Getty Images

Liderzy opozycji wezwali Dudę, aby „jak najszybciej” zwołał inauguracyjne posiedzenie nowego parlamentu.

Zgodnie z polską konstytucją prezydent ma 30 dni przed wyborami na zwołanie nowego parlamentu. Następnie głowa państwa daje 14 dni na powołanie kandydata na premiera, który ma kolejne 14 dni na przedstawienie parlamentowi swojego gabinetu w celu uzyskania wotum zaufania.

Może dać PiS dwa miesiące, zanim parlament przejdzie przez proces tworzenia rządu.

„Panie Prezydencie, mówię Panu: manewr się skończył. Większość tworząca rząd jest w parlamencie” – powiedział lider lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Marcin Presideaux, Minister Prezydencji powiedział Zapowiedź przywódców opozycji jest „pewnym wskaźnikiem przyszłości parlamentarnej zagadki”, ale media zapewniają, że zostanie ona sprawdzona w głosowaniu po zebraniu się nowego parlamentu.

Dodał, że zgodnie z polską konstytucją „nie ma mowy o powoływaniu w jakikolwiek sposób na podstawie apelacji, oczekiwań woli politycznej… To prezydent powołuje premiera”.