Polski rząd zapowiedział dofinansowanie w wysokości 50 mln dolarów na innowacyjne projekty wykorzystujące energię geotermalną w ramach krajowych strategii dekarbonizacji.
Polski Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przeznaczyła 400 mln zł (ok. 101 mln dolarów) na projekty związane z energetyką geotermalną oraz geotermią morską i morską. Okres składania wniosków o dofinansowanie trwa od 16 września do 15 listopada 2024 r.
Dofinansowanie stanowi część strategicznego programu badawczo-rozwojowego NCBR „Nowe technologie w energetyce”, którego celem jest wsparcie realizacji celów neutralności klimatycznej Polski. Celem programu jest realizacja projektów poprawiających bezpieczeństwo energetyczne Polski i zwiększających konkurencyjność polskiej gospodarki, co docelowo doprowadzi do wzrostu udziału energii ze źródeł odnawialnych.
W ramach trzeciej oferty „Nowe technologie w energetyce” przeznaczona zostanie alokacja po 200 mln zł na energetykę wiatrową i geotermalną. Ważne są propozycje projektów o wysokim potencjale innowacyjnym i stopniu zaawansowania technologicznego.
Projekty rozpatrywane w ramach tematu „ENERGIA WYKORZYSTANIE ENERGII GEOTERMALNEJ” (OBSZAR TEMATYCZNY nr T6):
- T6.1. Kogeneracyjny system geotermalny.
- T6.2. Instalacja wykorzystująca wodę geotermalną do magazynowania energii elektrycznej poprzez skojarzone wytwarzanie ciepła, chłodzenia i energii elektrycznej.
- T6.3. Wykorzystanie energii geotermalnej i wody w rolnictwie/przetwórstwie rolno-spożywczym w Polsce.
- T6.4. Technologie z zakresu inżynierii złożowej poprawiające efektywność eksploatacji złóż geotermalnych – produktywność/chłonność odwiertów, umożliwiające eksploatację i wykorzystanie średnio i wysoko zmineralizowanych wód geotermalnych.
- T6,5. Technologie umożliwiające eksploatację i wykorzystanie niskotemperaturowej wody geotermalnej w niskotemperaturowych systemach ciepłowniczych.
- T6.6. Technologia wykorzystująca wyczerpane złoża węglowodorów do wychwytywania lub magazynowania energii geotermalnej.
- T6.7. Sztuczna inteligencja w optymalizacji pozyskiwania energii geotermalnej w celu poprawy wydajności istniejących elektrociepłowni geotermalnych.
Obecny konkurs skierowany jest do przedsiębiorców i naukowców. Wnioski może złożyć konsorcjum maksymalnie 5 instytucji, w skład którego wchodzi co najmniej jeden instytut i co najmniej jedna jednostka naukowa. Zgodnie z przepisami, szefem konsorcjum składającego wniosek musi być firma.
Środki otrzymane przez beneficjentów mogą zostać przeznaczone na wykonanie studium wykonalności, badań podstawowych, badań przemysłowych, pilotażowych prac rozwojowych oraz prac przedwdrożeniowych. Co istotne, projekt ma być realizowany w 2 etapach, przy czym maksymalny budżet poszczególnych etapów w danym obszarze, tj. T2 i T6 kształtuje się następująco:
- Za pierwszy etap: 75 mln zł
- Na drugi etap: 125 mln zł
Wysokość dofinansowania poszczególnych projektów uzależniona jest od wyniku ekspertyzy dotyczącej uzasadnienia kosztów przedstawionych w oparciu o zakres proponowanych prac.
Więcej informacji na temat możliwości dofinansowania można znaleźć tutaj Oficjalna strona.
Polska ma obecnie kilka projektów ciepłowniczych geotermalnych, takich jak Żyrardów, Turek, Szaflary i Głusyzca.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com