24 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska nie pozwoli rosyjskiej delegacji uczestniczyć w rozmowach OBWE

Polska nie pozwoli rosyjskiej delegacji uczestniczyć w rozmowach OBWE

Polskie MSZ ogłosiło w piątek, że nie wpuści rosyjskiej delegacji na przyszłomiesięczny szczyt największego na świecie regionalnego organu bezpieczeństwa.

Na pytanie AFP, czy Moskwie odmawia się wstępu na grudniowy szczyt Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), której Rosja jest członkiem, rzecznik Lukas Jasina odpowiedział twierdząco. Ukraina jest członkiem tej organizacji.

W tym roku Polska jest rotacyjnym przewodniczącym OBWE liczącej 57 państw, a doroczna konferencja ministerialna odbędzie się w Łodzi w dniach 1-2 grudnia.

Zapytany, czy spodziewana jest wizyta rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, Zasina odpowiedział: „Nie spodziewamy się, by minister Ławrow odwiedził Lads”.

„Delegacja powinna być dostosowana do aktualnych przepisów unijnych i nie powinna obejmować osób objętych sankcjami przez UE” – napisano w oświadczeniu polskiego przewodniczącego OBWE.

„W związku z bezprawną agresją Rosji na Ukrainę 24 lutego, na listę osób objętych sankcjami, w tym ministra Ławrowa, wpisano kilku obywateli rosyjskich” – dodano.

Polska i trzy kraje bałtyckie tymczasowo zakazały wjazdu obywatelom Rosji w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę w lutym, w tym wiz wydanych przez inne państwa członkowskie UE.

(przy udziale agencji)

READ  Dean Fighter mówi, że nie żałuje po próbie na Ukrainie