16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska nie powinna być wykluczona z eksploracji kosmosu: szef NASA

Polska nie powinna być wykluczona z eksploracji kosmosu: szef NASA

„Złoty wiek eksploracji kosmosu trwa i Polacy nie powinni trzymać się od niego z daleka” – powiedział prezes NASA Bill Nelson podczas wizyty w Polsce, której celem jest wzmocnienie udziału i współpracy Polski w przyszłych projektach amerykańskich.

Zespół NASA organizuje spotkanie w celu omówienia UFO

Zespół NASA utworzony w zeszłym roku w celu zbadania tego, co rząd nazywa „niezidentyfikowanymi zjawiskami powietrznymi”, powszechnie znanymi jako UFO, dokonuje pierwszego…

Zobacz więcej

Szef NASA zaznaczył, że kierunki rozwoju PAK i polskiego przemysłu kosmicznego są zgodne z planami NASA, więc wspólne projekty to tylko kwestia czasu.

Chcę, aby Polska nie była biernym obserwatorem działań NASA, ale aktywniej niż dotychczas włączyła się w ich działania. Ta wizyta jest ważnym krokiem w tym zakresie– powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) prof. Grzegorz Wrochna witając w Warszawie delegację USA.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie przedstawicieli amerykańskich ze studentami Politechniki – uczestnikami zawodów International European Rover Challenge, którzy zaprezentowali nagrodzone łaziki planetarne, a także przedstawicielami polskiego przemysłu kosmicznego, którzy zaprezentowali swoje produkty . I usług.

Polski wkład w eksplorację kosmosu

Polska od wielu lat aktywnie uczestniczy w pracach amerykańskiej agencji kosmicznej. Przykładem mogą być wykonane w Polsce instrumenty na łaziku marsjańskim NASA Curiosity i misji ARTEMIS 1 oraz czujniki promieniowania zaprojektowane w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk (PAN) na kapsule Orion.

Również polski instrument wejdzie w skład planowanego na 2025 rok programu Interstellar Mapping and Acceleration Probe.

Ostatnim punktem wizyty Billa Nelsona będzie spotkanie z młodzieżą w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie w piątek.

Źródło:

READ  Przyjaciel polskiego pomocnika pamięta „bohatera” zabitego w izraelskim nalocie w Gazie