3 października, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska może zerwać umowy podpisane przez ustępujący rząd, mówi marszałek parlamentu

Polska może zerwać umowy podpisane przez ustępujący rząd, mówi marszałek parlamentu

Jednak w listopadzie „Financial Times” doniósł, że Seul obawia się, że zmiana rządu połączona z niedoborem środków finansowych może mieć wpływ na niektóre transakcje.

Korea Południowa gromadzi lokalne banki, aby kupić dla Polski broń o wartości 22 miliardów dolarów, podał Reuters.

„Porozumienia podpisane przez tymczasowy rząd PiS mogą zostać unieważnione” – powiedział prywatnemu Radiu Zet marszałek parlamentu Szymon Holownia, którego partia ma być członkiem przyszłego rządu koalicyjnego. „Po 15 października PiS musi ograniczyć się do zarządzania państwem, a nie do wydawania publicznych pieniędzy”.

Holonia wypowiadała się po tym, jak kolejny minister obrony Polski Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział w sobotę Radiu Jet, że umowy podpisane przez rząd po 15 października zostaną poddane „analizie i ocenie”.

Kosiniak-Kamysz podkreślił także wagę inwestycji w polski przemysł zbrojeniowy.

Obecny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że przegląd porozumień, o których wspomniał Kosiniak-Kamysz, byłby równoznaczny z deklaracją ich anulowania.

„Będą populistycznie mówić, że zastąpimy sprzęt z Korei sprzętem polskiego przemysłu zbrojeniowego i zostaniemy z niczym” – napisał w serwisie społecznościowym X.

Oczekuje się, że szeroka koalicja prounijnych partii z Hołowni i Kosiniak-Kamysza przejmie władzę w poniedziałek, jeśli premier PiS Mateusz Morawiecki zgodnie z oczekiwaniami nie uzyska wotum zaufania.

Niedawne umowy zbrojeniowe z Koreą Południową obejmują umowę o wartości 2,6 miliarda dolarów na zakup ponad 150 południowokoreańskich haubic K9 oraz umowę na zakup 288 wyrzutni rakiet Chunmoo.

(Raport: Alan Charlish; redakcja: Susan Fenton)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.

READ  MOL i Gaz-System podają sobie ręce w sprawie kontraktu na pierwszy w Polsce FSRU