21 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska kupi od Szwecji samoloty wczesnego ostrzegania

Polska kupi od Szwecji samoloty wczesnego ostrzegania

WARSZAWA, Polska — polski minister obrony Mariusz Plaszak ogłosił, że jego kraj prowadzi rozmowy ze Szwecją w sprawie zakupu nieujawnionej liczby samolotów wczesnego ostrzegania dla Sił Powietrznych RP.

„Chciałbym po raz pierwszy publicznie powiedzieć, że jesteśmy bardzo zaawansowani w zakupie samolotów wczesnego ostrzegania ze Szwecji” – powiedział cytowany w oświadczeniu wydanym przez jego ministerstwo. „Prowadzimy szczegółowe negocjacje i jestem przekonany, że w krótkim terminie zakończą się sukcesem”.

Błaszczak nie ujawnił marki kupowanego samolotu, chociaż lokalni obserwatorzy branżowi twierdzą, że polski rząd preferuje samoloty Chapin Global Eye, które zostały zamówione przez Szwedzką Administrację Materiałów Obronnych (FMV) w zeszłym roku.

Sztokholm zamówił dwa samoloty za około 7,3 miliarda koron (689 milionów dolarów), z opcją zakupu dwóch kolejnych. Umowa obejmuje lata 2022-2027, podał Saab w oświadczeniu.

Według danych producenta na samolocie zainstalowany zostanie radar Erieye Extended Range o zasięgu ponad 550 km (342 mil).

Deklaracja Błaszczaka padła 22 maja podczas spotkania Grupy Północnej, centrum bezpieczeństwa utworzonego przez 12 krajów europejskich, w tym Danię, Estonię, Finlandię, Niemcy, Islandię, Łotwę, Litwę, Holandię, Norwegię, Polskę i Szwecję. i Anglia. Obecnie radzie przewodniczy Warszawa.

Na niedawnym spotkaniu w Legionowie w Polsce uczestnicy zgodzili się, że „agresywna wojna Moskwy przeciwko Ukrainie radykalnie się zmieniła. [the] środowiska bezpieczeństwa” – napisano w komunikacie polskiego resortu.

„Członkowie bloku północnego podzielają pogląd, że dalsza pomoc wojskowa dla Ukrainy w walce z nielegalną i brutalną agresją Rosji ma kluczowe znaczenie” – czytamy w oświadczeniu.

Jarosław Adamowski jest polskim korespondentem Defense News.

READ  Chopin: muzyka polska w geniuszu człowieka