15 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska: Koniec wakacji nie powstrzymuje wzrostu inflacji

Polska: Koniec wakacji nie powstrzymuje wzrostu inflacji

(MENAFN– ING) inflacja CPI najwyższa od 25 lat

Inflacja konsumencka wciąż dąży do szczytu w 2022 roku. We wrześniu ceny wzrosły o 17,2% r/r (ING: 16,7% r/r; konsensus: 16,5%). To najwyższy roczny wzrost w roku i najwyższy poziom od ćwierćwiecza. Nastąpiła kolejna fala podwyżek cen żywności, które wzrosły do ​​1,7% m/m. Żywność i napoje bezalkoholowe są obecnie o 19,3% droższe niż rok temu. Ceny nośników energii znacznie wzrosły kolejny miesiąc – 3,7% m/m, głównie za sprawą dalszego wzrostu cen węgla. Spadek cen benzyny o 2,1% m/m nie wystarczył do zrównoważenia wzrostu cen żywności i energii. Zmiany cen żywności, paliw i energii były zbliżone do naszych oczekiwań, ale zaskoczył nas silny wzrost inflacji bazowej. Po wyłączeniu cen żywności i energii szacujemy, że inflacja bazowa wzrosła we wrześniu o 1,4% m/m do 10,6-10,7% r/rz 9,9% w lipcu.

Utrzymująca się inflacja wymaga dalszego zacieśnienia

Nakreślone przez niektórych obserwatorów i przedstawicieli NBP optymistyczne scenariusze, w których inflacja osiąga szczyt latem i spada w dalszej części roku, nie sprawdziły się. Byliśmy bardzo ostrożni w tej sprawie i ostrzegaliśmy, że presja inflacyjna może się utrzymać. Naszym zdaniem, biorąc pod uwagę (1) rozmiar szoku energetycznego, (2) głęboko ujemne realne stopy procentowe, (3) napięty rynek pracy (presja płacowa) oraz (4) ekspansywny rok fiskalny, inflacja będzie nadal rosła. wzrosnąć w nadchodzących miesiącach. zasada. Oczekuje się, że inflacja pozostanie stabilna, a stały spadek do poziomu jednocyfrowego nastąpi dopiero w 2025 r. W obliczu takich wyzwań wciąż jest pole do zacieśnienia polityki pieniężnej, a zapowiedzi gotowości do zakończenia cyklu sprawdziły się wcześnie. Spodziewamy się podwyżki stóp o 25 pb w przyszłym tygodniu, a decydenci pozostawią otwarte drzwi do dalszych podwyżek, wbrew wcześniejszym zapowiedziom rychłego zakończenia cyklu.

READ  Wielka Brytania, Polska i Irlandia są w czołówce europejskiego odbicia okupacji hoteli

Realna stopa procentowa spadła głęboko na terytorium ujemne

Realna stopa procentowa, %

GUS, NBP, ING.
Krytyczny test dla banków centralnych Europy Środkowo-Wschodniej

Najbliższe miesiące pokażą, czy zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych realizowanego przez Narodowy Bank Czech i Bank Węgier wytrzyma próbę trudnego otoczenia. Należy zauważyć, że te banki centralne stoją przed podobnymi wyzwaniami jak Narodowy Bank Polski, choć zatrzymały się na różnych poziomach (odpowiednio 7% i 13%). Pojawiają się obecnie dwa główne zagrożenia dla podejścia banku centralnego Europy Środkowo-Wschodniej. Po pierwsze, nie można wykluczyć dalszego znacznego wzrostu inflacji, który wymusiłby korektę parametrów monetarnych. Po drugie, główne banki centralne (Rezerwa Federalna, Europejski Bank Centralny, Szwajcarski Bank Narodowy) weszły w fazę zdecydowanych podwyżek stóp, co może wywrzeć presję na waluty CEE, w kontekście dążeń banków regionalnych do zakończenia cyklu. . Wyższe stopy procentowe w regionie mogą być potrzebne do stabilizacji rynków finansowych.

MENAFN30092022000222011065ID1104952356


Zastrzeżenia prawne: MENAFN Informacje są dostarczane „tak jak są” bez jakiejkolwiek gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi dotyczące tego artykułu, skontaktuj się z powyższym dostawcą.