16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska jest drugim pod względem wielkości emitentem w UE

Polska jest drugim pod względem wielkości emitentem w UE

Z nowego raportu wynika, że ​​Polska jest drugim co do wielkości emitentem gazów cieplarnianych w UE pod względem wielkości gospodarki. Polska jednak zajmuje piąte miejsce pod względem emisji na mieszkańca.

Z raportu opublikowanego przez bank BNP Paribas Polska wynika, że ​​w 2022 r. Polska wyemitowała 715 ton CO2 – wskaźnik służący do porównywania emisji różnych gazów cieplarnianych – będący miarą produktu krajowego brutto (PKB). Działalność gospodarcza.

Liczba ta była 2,7 razy większa od średniej UE (263 ton) i plasowała się za Bułgarią (1059 ton). Na drugim końcu skali najniższe liczby mają Szwecja (94 tony), Luksemburg (145 ton) i Malta (158 ton).

W ujęciu ludnościowym Polska w 2022 r. wyemituje 11 ton CO2 na mieszkańca, w porównaniu do poziomu UE wynoszącego 8,1 tony.

Wyprzedzają nas jedynie Irlandia (14,4 tony), Luksemburg (14,3 tony), Dania (13,5 tony) i Estonia (11,5 tony). Malta (4,4 tony), Szwecja (4,7 tony) i Portugalia (5,8 tony) mają najniższe emisje na osobę.

Pod względem całkowitej emisji Polska zajmuje czwarte miejsce w UE z 406 mln ton ekwiwalentu CO2 w 2022 r. Największym emitentem były Niemcy (789 mln ton), następnie Francja (439 mln) i Włochy (429 mln).

Analitycy BNP Paribas zauważyli, że o ile w innych krajach UE emisje spadają, o tyle w Polsce od kilkunastu lat utrzymują się na wysokim poziomie.

„Wysoka intensywność emisji dwutlenku węgla jest wynikiem połączenia szybkiego wzrostu gospodarczego i powolnej transformacji energetycznej naszego kraju” – napisali. „Polska energetyka w dalszym ciągu opiera się głównie na spalaniu węgla, co jest obecnie w UE rzadkością.”

W zeszłym roku Polska wyprodukowała dwie trzecie swojej energii elektrycznej z węgla, co stanowi najwyższy odsetek w UE. W 2022 r. w badaniu finansowanym ze środków UE Polska została uznana za najmniej zielony kraj.

BNP Paribas stwierdził w swoim oświadczeniu: „Więcej inwestycji [renewables] Natomiast właściwe wykorzystanie środków unijnych na transformację energetyczną będzie kluczowe dla utrzymania konkurencyjności całej polskiej gospodarki.

READ  Jeremy Sochan został nominowany w polskiej liście EuroBasket 2022

W ubiegłym roku odnawialne źródła energii wyprodukowały około 26% energii elektrycznej w Polsce, w porównaniu z 9% w 2015 r.

Analitycy banku dodali jednak, że emisje gospodarstw domowych w Polsce są niższe od średniej w UE, pomimo relatywnie zimnego klimatu i wykorzystania węgla do ogrzewania domów. Zauważają, że dzieje się tak „ze względu na stosunkowo niską emisję gazów cieplarnianych związaną z użytkowaniem pojazdów przez gospodarstwa domowe”.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Greenpeace Polska/Flickr (poniżej CC BY-ND 2.0)