Spadająca sprzedaż detaliczna wskazuje na dalszy spadek konsumpcji
Sprzedaż detaliczna spadła w marcu o 7,2% rok do roku (ING: -6,2%; konsensus: -5,7%). Po wyeliminowaniu czynników sezonowych sprzedaż spadła o 1,3% m/m. Wyższa baza odniesienia przyczyniła się do pogłębienia spadku r/r. W marcu 2022 roku do Polski napłynęła pierwsza fala uchodźców z Ukrainy, zwiększając sprzedaż żywności, odzieży i lekarstw. Utrzymał się głęboki spadek sprzedaży paliw (-20,7% r/r), trzeci miesiąc z rzędu spadła sprzedaż żywności (ponownie 4,6% r/r), a sprzedaż mebli, RTV i AGD spadła miesiąc do miesiąca, marzec pokazały dane. od maja (+1,4% r/r poza styczniem).
Niekorzystne jest również szersze otoczenie gospodarcze. Wysoka inflacja spowodowała spadek realnej siły nabywczej, co skutkowało niższą konsumpcją. Prognozujemy, że konsumpcja gospodarstw domowych spadnie o około 3% rok do roku w 1Q23, po spadku o 1,1% rok do roku w 4Q22. Jeśli inflacja się utrzyma, spodziewamy się lekkiego ożywienia konsumpcji dopiero w 2H23.
Kontynuacja spadku produkcji przemysłowej
Produkcja przemysłowa spadła w zeszłym miesiącu o 2,9% rok do roku (ING: -1,5%; konsensus: -1,9%), po spadku o 1,0% rok do roku w lutym. Produkcja wyrównana sezonowo spadła o 1,0% m/m.
Słaby marcowy wynik został w dużej mierze zrekompensowany wyższą bazą w produkcji energii. Produkcja przemysłowa spadła drugi miesiąc z rzędu (-0,4% m/m), co było związane z niższym popytem w krajach europejskich, w tym w niemieckim przemyśle. Słabe wyniki zanotowało górnictwo (-7,1% r/r).
Spośród głównych działów przetwórstwa największe spadki odnotowano w przemyśle drzewnym (-22,0%), chemicznym (21,8%) oraz metalowym (-19,8%). Dynamiczny wzrost utrzymuje się natomiast w branży motoryzacyjnej i branżach pokrewnych. Produkcja samochodów osobowych, przyczep i naczep wzrosła o 36,5% r/r, sprzętu elektrycznego (w tym akumulatorów do samochodów) o 20,3%, a pozostałego sprzętu transportowego o 16,8% r/r. Wynika to z normalizacji łańcuchów dostaw i realizacji oczekujących zleceń produkcyjnych.
Produkcja budowlana spadła pomimo wzrostu aktywności w zakresie infrastruktury
Produkcja budowlana spadła w marcu o 1,5%, w porównaniu z 6,6% w lutym. Był to wynik gorszy od konsensusu (+0,9%). Słabe wyniki można w dużej mierze przypisać budownictwu mieszkaniowemu, chociaż prace infrastrukturalne również nie były doskonałe.
Budowa budynków spadła w marcu o 10,5%. Wynika to z wciąż trudnej sytuacji na rynku mieszkaniowym, związanej przede wszystkim z gwałtownym wzrostem stóp procentowych. Liczba mieszkań w budowie wyraźnie spadła w stosunku do zeszłorocznego szczytu, ale nadal utrzymuje się na historycznie wysokich poziomach. Deweloperzy często kończą trwające projekty, ale nie rozpoczynają nowych. Przy obecnym popycie oferowane już mieszkania pokryją popyt przynajmniej na rok. Sytuacja raczej nie poprawi się w najbliższym czasie, zwłaszcza że niektórzy potencjalni nabywcy czekają na szczegóły programu wspieranego przez rząd.
W przypadku pozostałych kategorii często obserwujemy efekty zakończenia inwestycji publicznych w ostatnim roku rozliczeniowym „starego” unijnego budżetu. Produkcja budownictwa inżynieryjnego wzrosła rok do roku o 9,5%, ale robót specjalistycznych spadła o 2,7% rok do roku. Inwestycje publiczne zrekompensują w tym roku słabe wydatki prywatne.
Silny spadek inflacji PPI
Wzrost wskaźnika cen producentów (PPI) zwolnił do 10,1% r/rw marcu (ING: 10,8%; konsensus: 11,2%) do 18,2% r/r (zrewidowany) w lutym. Główną przyczyną silnego spadku inflacji PPI rok do roku jest bardzo wysoka baza odniesienia. W marcu 2022 roku ceny producentów wzrosły o 6,6% m/m, podczas gdy ceny w segmencie produktów rafinacji ropy naftowej wzrosły o ponad 30% m/m. Ceny producenta spadły w marcu 2023 r. o 0,8% w porównaniu do lutego. Był to piąty z kolei miesiąc miesięcznych spadków cen w przetwórstwie przemysłowym. Ceny wyraźnie spadły w segmencie energetyka i elektroenergetyka (-3,4% m/m).
Najbliższe miesiące przyniosą kontynuację inflacji PPI, a ceny producenta na początku kwietnia powinny wzrosnąć w jednocyfrowym tempie. Inflacja PPI jest wyraźnie wyższa niż CPI i tak będzie w fazie odwrotnej, co oznacza, że spadek inflacji producenta będzie znacznie bardziej dynamiczny niż cen konsumpcyjnych.
Przegląd polityki pieniężnej
Nie podzielamy oczekiwań rynku na obniżki stóp procentowych przed końcem roku, pomimo silnego spowolnienia w gospodarce i początku inflacji. Ścieżka inflacji bazowej wskazuje na silną stabilność wzrostu cen, która powinna utrzymać stopy procentowe na obecnym wysokim poziomie przez długi czas. Warto zauważyć, że w ostatnich tygodniach Narodowy Bank Polski zmienił retorykę i wycofał się z wcześniejszych zapowiedzi łagodzenia polityki pieniężnej do końca 2023 roku. Naszym zdaniem pierwsza obniżka stóp NBP nastąpi do końca III kwartału przyszłego roku.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com