21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska broni ustawodawstwa, które zapobiega roszczeniom odbudowy żydowskiej

Warszawa: PolskaW piątek rząd poparł nowe prawo, które było „niemoralne” IzraelEksperci twierdzą, że może zapobiec roszczeniom restauracyjnym, w tym mienia żydowskiego nazistowskie NiemcyAgresja wojenna.
Eksperci cytowani przez Gazette Wyborka twierdzą, że ustawa uchwalona przez polski parlament w czwartek może uniemożliwić właścicielom wojennych nieruchomości i ich spadkobiercom otrzymanie odszkodowania po określonej dacie granicznej.
„To niemoralne prawo poważnie wpłynie na stosunki między naszymi krajami” – poinformowała na Twitterze ambasada Izraela w Warszawie.
„Uniemożliwia odzyskiwanie mienia żydowskiego lub roszczenia o odszkodowanie” Całopalenie Ocaleni i ich potomkowie oraz społeczność żydowska, która od wieków zaprasza Polskę do domu. To oszałamiające – powiedziała ambasada w czwartek.
Polskie MSZ stwierdziło, że jest „zaniepokojone wypowiedziami strony izraelskiej… te komentarze wskazują na nieznajomość faktów i polskiego prawa”.
„Polska w żaden sposób nie ponosi odpowiedzialności za Holokaust, okrucieństwo popełnione przez niemieckich okupantów na polskich obywatelach pochodzenia żydowskiego” – napisano w oświadczeniu.
Ambasada USA wcześniej wyraziła zaniepokojenie ustawą w liście do marszałka parlamentu, który wciąż potrzebował zielonego światła od Senatu i prezydenta.
Autorzy projektu przekonują, że konieczne jest dostosowanie prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., zgodnie z którym powinien istnieć termin, po upływie którego decyzje wykonawcze nie mogą być kwestionowane.
Prawo określa datę graniczną na 10 do 30 lat, w zależności od przypadku.
„Wprowadzenie terminów na zaskarżanie decyzji administracyjnych przyczyni się również do wyeliminowania nadużyć i nieprawidłowości, które miały miejsce na dużą skalę w sprawach repatriacyjnych” – powiedział polski MSZ.
„Nowe przepisy w żaden sposób nie ograniczają prawdopodobieństwa dochodzenia odszkodowania w sprawach cywilnych, niezależnie od narodowości lub pochodzenia powoda” – dodał.
Ze swojej strony Premier RP Mattus Morawecki Powiedział dziennikarzom: „Dopóki jestem premierem, Polska na pewno nie zapłaci za niemieckie zbrodnie… ani slota, ani euro, ani nawet dolara”.
Podczas okupacji Polski przez hitlerowskie Niemcy w latach 1939-45 zginęło 6 milionów Polaków, w tym połowa Żydów. II wojna światowa.
Ustawa została przyjęta 309 głosami za, zerem przeciw i 120 głosami.