22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polsce grozi utrata zbiorów borówki

Polsce grozi utrata zbiorów borówki

Wyjątkowo ciepła pogoda w Polsce w marcu i na początku kwietnia 2024 r. znacząco przyspieszyła wzrost roślinności. – podaje Jagodnik.pl Niektóre odmiany borówki zaczęły kwitnąć 4 tygodnie wcześniej niż zwykle. Takie okoliczności nie miały nigdy wcześniej miejsca w historii uprawy borówki w Polsce. Czy to oznacza wyjątkowo wczesny sezon na borówkę polską?

„To wyjątkowe wydarzenie w mojej 25-letniej uprawie borówek! Nie pamiętam tak wczesnego kwitnienia wczesnych odmian” – mówi Miroslav Karlinska, hodowca borówek z Doleka. Na dowód tego przytacza dane historyczne ze swoich zapisów dotyczące początków kwitnienia kilku odmian borówki.

rok

Patriota

Książę I Początkowy niebieski

2018

3 maja

8 maja

2019

6 maja

10 maja

2020

30 kwietnia

6 maja

2021

1 maja

5 maja

2022

4 maja

9 maja

2023

3 maja

6 maja

2024

7 kwietnia

8 kwietnia*

*Dotyczy tylko Wczesny niebieski typ

Jedną z najwcześniejszych odmian borówki jest „Patriot”. W normalnych latach zaczyna kwitnąć zwykle na początku maja, ale w tym roku – od 7 kwietnia!! Wczesne odmiany borówki Blue i Duke zwykle kwitną natychmiast po patriotyzmie. Według danych historycznych zebranych przez pana Mirosława, w normalnych latach miało to miejsce od 5 do 10 maja. W tym roku odmiana Early Blue zaczęła kwitnąć 8 kwietnia. Duke jeszcze nie zakwitł, ale zacznie kwitnąć za kilka dni.

Kwitnąca borówka amerykańska odmiana Patriot – 8 kwietnia 2024 (fot https://jagodnik.pl/)

Sytuację tę można przypisać anomalii spowodowanej reżimem temperaturowym w marcu i kwietniu. Nie przynosi to jednak korzyści ani roślinom, ani producentom. Im bardziej zaawansowana faza wzrostu rośliny, tym bardziej jest ona podatna na niskie temperatury. Tymczasem już pojawiają się prognozy możliwych przymrozków pod koniec kwietnia tego roku.

Kwitnąca borówka odmiana Earlyblue – 8 kwietnia 2024 (fot https://jagodnik.pl/)

„To wczesne kwitnienie borówek nie oznacza, że ​​sezon zbiorów rozpocznie się wcześnie. Już od kilku lat mamy wczesne kwitnienie, ale owocowanie rozpoczęło się o zwykłej porze. Dlatego nie będę optymistą co do wyjątkowych wczesnych zbiorów borówki w naszych ogrodach” – mówi Miroslav Karlinski.

READ  Polska wycofuje się zgodnie z UE w sprawie regulacji sędziów

Owoce Wschodu


Materiały zawarte na Stronie są bezpłatne, jeżeli zawierają bezpośrednie i otwarte w wyszukiwarkach hiperłącza do konkretnej publikacji witryny East-Fruit.com.