15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Po prawie roku na Marsie kreatywność to wciąż „nowa jakość”

Po prawie roku na Marsie kreatywność to wciąż „nowa jakość”

WASZYNGTON — Po prawie roku działalności śmigłowiec Ingenuity Mars NASA jest nadal „tak dobry jak nowy”, ponieważ służy jako odkrywca wytrwałego łazika.

Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA ogłosiło 11 marca, że ​​Ingenuity zakończyło swój 21 lot na planecie, pokonując 370 metrów podczas 129-sekundowego lotu. Śmigłowiec przebył już ponad 4,6 kilometra od swojego dziewiczego lotu w kwietniu 2021 roku.

Kreatywność jest rozwijana jako dowód technologii, z oryginalnym planem nie więcej niż pięciu podróży w ciągu miesiąca. Jednak gwiezdna wydajność 1,8-kilogramowego śmigła skłoniła NASA do rozszerzenia swojej misji, wykorzystując go jako zwiadowcę do zbadania terenu przed uporczywym łazikiem, który przeniósł kreatywność na Marsa.

Informacje dostarczone przez jej pomysłowość zaoszczędziły trochę czasu na wytrwałość. Matt Golombek, starszy badacz w Jet Propulsion Laboratory, który brał udział w lądowniku Marsa, którego początki sięgają Mars Pathfinder, powiedział podczas briefingu 8 marca na konferencji Planetary and Lunar Science Conference. Dzień słoneczny to dzień marsjański, o około 40 minut dłuższy niż dzień ziemski.

Inni uczeni zgadzali się z uporem, że kreatywność jest korzystna. „Byłem pod wrażeniem tego, jak dobrze to działało i jak bardzo było przydatne” – powiedział podczas sesji konferencyjnej 7 marca Justin Simon, planetolog z Johnson Space Center NASA, który pracuje nad misją Perseverance. To było całkowicie oczekiwane, przynajmniej ja.

Inny badacz Perseverance, Keyron Hickman-Lewis z Muzeum Historii Naturalnej w Wielkiej Brytanii, powiedział podczas sesji konferencyjnej, że kreatywność jest szczególnie przydatna, ponieważ Perseverance negocjował obszar zwany Séítah. „Teren nie jest idealny dla łazika”, powiedział o tym obszarze. „Te pomysły były bezcenne”.

Ta praca będzie kontynuowana w nadchodzących tygodniach, aż do pozostałej części delty rzeki. „Zamiarem jest utrzymanie helikoptera z dala od łazika, aby zapewnić wcześniejsze informacje, które pomogą w jego eksploracji” – powiedział Golombek. Obejmuje to ścieżki eksploracji, które łazik może obrać w delcie, oraz identyfikowanie skał, które łazik może zbadać za pomocą zestawu narzędzi.

READ  Oto najlepsze zdjęcia całkowitego zaćmienia słońca 8 kwietnia w Ameryce Północnej

Sama kreatywność nie wykazywała śladów zużycia po prawie roku lotu na Marsie. Do tej pory nie stwierdziliśmy pogorszenia lub utraty czegokolwiek na pokładzie śmigłowca. Jest jak nowy.

Śmigłowiec, który wykorzystuje energię słoneczną, również nie zawiera materiałów eksploatacyjnych, które ograniczałyby jego żywotność. „Nic materiałów eksploatacyjnych i nic nie powstrzymuje nas przed kontynuowaniem działania, dopóki helikopter pozostaje w dobrym stanie”, powiedział, spodziewając się, że będziemy kontynuować kreatywność w operacjach, aż w końcu coś się zepsuje.

Ta wydajność jest godna uwagi, dodał, ze względu na użycie gotowych do użytku komercyjnego części, które zostały wstępnie zakwalifikowane do miejsca na Ingenuity, a nie niestandardowych komponentów. „To niezwykłe, że nie ponieśliśmy żadnego pogorszenia ani straty w żadnym aspekcie helikoptera” – powiedział.

Golombek powiedział, że wydajność Ingenuity pokazuje, jak przydatne będą takie helikoptery w przyszłych eksploracjach, chociaż NASA nie ma obecnie potwierdzonych planów dotyczących dodatkowych misji helikopterowych. „Ideą demonstracji technologii jest udowodnienie, że jest to nowy sposób na eksplorację Marsa” – powiedział. „Kreatywność w ten sposób obiecuje kontynuację naszej eksploracji Czerwonej Planety”.