14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

PKB Polski w I kwartale rośnie bardziej niż szacowano

PKB Polski w I kwartale rośnie bardziej niż szacowano

Zdjęcie: Feng Yu / Shutterstock.com

Jak wynika z poniedziałkowych danych GUS, polska gospodarka wzrosła w pierwszym kwartale nieco bardziej niż początkowo szacowano.

Po płaskiej zmianie w ostatnim kwartale 2023 r. produkt krajowy brutto (PKB) w pierwszym kwartale wzrósł sekwencyjnie o 0,5%, w porównaniu z wcześniej szacowanym spadkiem o 0,1%. Ze wstępnego raportu wynika, że ​​stopa wzrostu w pierwszym kwartale wyniosła 0,4%.

Po stronie wydatków spożycie gospodarstw domowych wzrosło w kwartale o 2,1%, a spożycie ogółem o 1,9%.

Tymczasem nakłady brutto na środki trwałe spadły o 3%.

W ujęciu rocznym wzrost PKB w I kwartale spowolnił do 1,3% z szacunkowych 1,7% w czwartym kwartale.

Dane pokazały także, że nieskorygowany sezonowo PKB rósł w pierwszym kwartale w rocznym tempie 2% wobec 1% wzrostu w poprzednim okresie trzech miesięcy.

Dane za pierwszy kwartał zostały zrewidowane w górę z 1,9%.

Wesprzyj Budapest Business Journal

Budowanie branży dziennikarskiej godnej tej nazwy jest kosztownym przedsięwzięciem. Od 27 lat wydawcy, redaktorzy i reporterzy Budapest Business Journal starają się dostarczać wiadomości biznesowe, które się sprawdzają, informacje, którym można zaufać, prawdę, dokładność i bez strachu i przychylności.

Wydawnictwa prasowe na całym świecie usilnie starały się znaleźć model biznesowy, który umożliwiłby im dalsze doskonalenie się bez pogarszania wyników. Niedawno niektórzy eksperymentowali z pomysłem zaangażowania swoich najważniejszych interesariuszy, czyli czytelników.

Takie same możliwości chcemy zaoferować naszym czytelnikom. Zapraszamy do pomocy w dostarczaniu wysokiej jakości magazynu biznesowego, którego potrzebujesz. Naciśnij przycisk wsparcia BBJ, a będziesz mógł wybrać, ile i jak często będziesz wysyłać swoje datki.

READ  Ocaleni pamiętają ofiary hitlerowskich obozów zagłady w Auschwitz