Społeczność naukowa była zafascynowana tą nową teorią.
Pojawienie się życia na Ziemi mogło być wynikiem reakcji chemicznych powstałych w wyniku uderzeń piorunów. Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Harvarda wskazuje.
Główny autor badania, George M. Whitesides: „Pochodzenie życia jest jednym z największych pytań, przed którymi stoi chemia, bez odpowiedzi”.
W szczególności otwarte pozostaje pytanie, w jaki sposób miliardy lat temu powstało życie – kwasy nukleinowe tworzące DNA, białka i produkty przemiany materii – „spontanicznie” – dodał profesor biologii chemicznej.
Nowe badania opierają się na hipotezie, że woda, elektrolity i zwykłe gazy połączyły się, tworząc pierwsze biomolekuły na Ziemi. Poprzednie teorie zakładały, że asteroida mogła zderzyć się z naszą planetą i pozostawić elementy potrzebne do rozwiązania zagadki życia, ale teoria błyskawic oferuje czystszą i bardziej wiarygodną hipotezę. Uderzenia piorunów mogły być również źródłem gazów węglowych i azotowych, które umożliwiły przetrwanie struktur biomolekularnych.
Aby to sprawdzić, zespół przeprowadził eksperyment z czwartym stanem materii, plazmą, aby zbadać, jak oświetlenie wpływa na jej skład chemiczny. Dokonano tego w jałowych warunkach pozbawionej życia prehistorycznej Ziemi.
Symulowane uderzenia pioruna „chmura-ziemia” wytworzyły iskry o wysokiej energii, zdolne do przekształcenia dwutlenku węgla i azotu „w wysoce reaktywne związki”. W szczególności dwutlenek węgla można zredukować do tlenku węgla i kwasu mrówkowego, a azot można przekształcić w jony azotanowe, azotynowe i amonowe.
Oprócz powrotu do przeszłości, to nowe odkrycie niesie ze sobą ogromny potencjał dla ewentualnych przyszłych odkryć życia poza Ziemią.
„Zaobserwowano błyskawice na Jowiszu i Saturnie; plazma i chemia wywołana plazmą mogą istnieć poza naszym Układem Słonecznym” – powiedział główny autor Haihui Gui Jiang.
„W przyszłości nasz układ będzie przydatny do symulowania warunków środowiskowych różnych planet, a także do badania ścieżek reakcji indukowanych przez piorun i jego analogi”.
Może także stać się motorem napędowym technologii naturalnej.
„Jesteśmy zainteresowani tymi badaniami również z punktu widzenia efektywności energetycznej i przyjazności dla środowiska w produkcji chemicznej” – dodał Jiang.
„Badamy plazmę jako narzędzie do opracowywania nowych sposobów wytwarzania chemikaliów i napędzania ekologicznych procesów chemicznych, takich jak obecnie stosowana produkcja nawozów”.
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin