Equinor zakończył budowę elektrowni słonecznej Stępień o mocy 58 MW w Polsce i elektrownia jest gotowa do eksploatacji. Stepian został opracowany i będzie obsługiwany przez Wento, spółkę w 100% zależną od Equinor.
W 2021 r. Equinor przejął polskiego dewelopera fotowoltaicznego Vento i jego szereg projektów fotowoltaicznych w całej Polsce. Niespełna 1,5 roku po przejęciu pierwsza elektrownia fotowoltaiczna firmy w Polsce jest gotowa do eksploatacji.
„Dzięki Vento mamy wyjątkową pozycję, aby zbudować portfolio materiałów fotowoltaicznych na jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie. W pierwszym roku naszej działalności zleciliśmy budowę trzech elektrowni słonecznych w Polsce o łącznej mocy 171 MW. Dziś z dumą otwieramy naszą pierwszą elektrownię słoneczną, Stepien. Oczekuje się, że pozostałe dwie elektrownie będą gotowe w latach 2023-2024 – powiedział Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes ds. energii odnawialnej i rynków w Equinor.
Stepan znajduje się w gminie Braniewo, części województwa warmińskiego w północnej Polsce. Jedna z największych do tej pory elektrowni słonecznych w Polsce, Stepień posiada ponad 100 000 paneli słonecznych na powierzchni około 65 hektarów.
Będzie produkować 61 GWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez 31 000 polskich gospodarstw domowych. Dzięki wykorzystaniu lokalnych wykonawców podczas budowy i eksploatacji, projekt przyczynia się do rozwoju wiedzy i umiejętności w sektorze rozwoju energii słonecznej w polskim sektorze dostawców.
Produkcja energii w Polsce jest nadal zdominowana przez źródła konwencjonalne, w tym duży udział węgla. Wygeneruje to znaczną ilość energii i pomoże w dekarbonizacji krajowego systemu energii odnawialnej.
„Polska przechodzi poważną transformację energetyczną i aktywnie rozwija krajową energię odnawialną, aby zwiększyć niezawodną moc energetyczną i poprawić bezpieczeństwo energetyczne. Equinor chce przyczynić się do realizacji aspiracji Polski poprzez stworzenie szerokiej oferty energetycznej w kraju, w tym odnawialnych źródeł energii morskiej i morskiej”, powiedział Equinor Country Manager w Polsce – powiedział Michał Jerzy Kołodziejczyk.
Equinor planuje sprzedawać energię z elektrowni słonecznej poprzez umowę zakupu energii, co pozwoli na przewidywalne przychody i zwrot z inwestycji dla elektrowni. Equinor uzyska dodatkową wartość z dodawania, rozwoju i handlu energią odnawialną do swojego rosnącego portfela energii.
Więcej wiadomości i artykułów technicznych z globalnego przemysłu odnawialnych źródeł energii można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu Energy Global.
Jesienne wydanie Energy Global 2022
Wydanie Energy Global na jesień 2022 zawiera serię artykułów technicznych skupiających się na pływach i przypływach, przetwarzaniu odpadów w energię, magazynowaniu energii, technologii słonecznej i nie tylko. Wydanie zawiera również raport regionalny przedstawiający, w jaki sposób ekologiczny wodór odgrywa kluczową rolę w transformacji energii odnawialnej w Europie.
Przeczytaj artykuł online: https://www.energyglobal.com/solar/05102022/equinors-first-solar-plant-in-poland-ready/
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com