29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Paul Lynch laureatem Nagrody Bookera za powieść „Pieśń o proroku”

Paul Lynch laureatem Nagrody Bookera za powieść „Pieśń o proroku”

Kiedy irlandzki pisarz Paul Lynch rozpoczynał pracę nad swoją piątą powieścią, miał to na uwadze Długa wojna domowa w Syrii oraz wyraźna obojętność Zachodu wobec ludzi, którzy uciekli przed konfliktem.

Napisał więc książkę, która może przybliżyć tę próbę do domu.

Powieść „Pieśń proroka”, która przedstawia niedaleką przyszłość Irlandię pogrążającą się w totalitaryzmie, po której następuje wojna domowa, która zmusza rodziny do ucieczki z kraju, zdobyła Nagrodę Bookera, najbardziej prestiżową nagrodę literacką.

W niedzielę Esi Edugyan, powieściopisarka i przewodnicząca tegorocznego jury, stwierdziła, że ​​„Pieśń proroka” nawiązuje do współczesnych kryzysów, w tym wojny między Izraelem a Hamasem, ale powieść zwyciężyła jedynie dzięki swoim walorom literackim. „To triumf emocjonalnego i odważnego opowiadania historii” – powiedział Edugyan na konferencji prasowej przed ogłoszeniem.

Edugyan powiedział, że sędziowie nie byli jednomyślni w swojej decyzji, nawet po sześciogodzinnej dyskusji. Dodała, że ​​komisja uznała „Pieśń proroka” za zasłużonego zwycięzcę, który „oddaje społeczne i polityczne obawy naszej obecnej chwili”.

„Pieśń proroka” Który ma zostać opublikowany przez Grove Atlantic W Ameryce Północnej 12 grudnia album pokonał pięć innych tytułów z krótkiej listy, w tym „The Bee Sting” Paula Murraya, „Western Lane” Chetny Maru i „This Other Eden” Paula Hardinge’a. Pozostałe nominowane powieści to „If I Survive You” Jonathana Escoffery’ego i „Studium posłuszeństwa” Sarah Bernstein.

Nagroda Bookera, której nagroda pieniężna wynosi 50 000 funtów, czyli około 63 000 dolarów, przyznawana jest co roku najlepszej powieści napisanej w języku angielskim i opublikowanej w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Założona w 1969 r., w przeszłości wśród laureatów znaleźli się giganci literatury, tacy jak Hilary Mantel, Salman Rushdie i Margaret Atwood, chociaż nagroda znana jest również z pomocy w tworzeniu gwiazd. W zeszłym roku Shehan Karunatilaka, pisarz ze Sri Lanki, zdobył nagrodę za „Siedem księżyców” Jego Ekscelencji Almeidy, powieść poruszającą traumę wojny domowej w jego kraju.

READ  Grafika z kolekcji założyciela Microsoft Paula Allena kosztuje 1,6 miliarda dolarów

Lynch (46 l.), były krytyk filmowy, zadebiutował jako literacki w 2013 roku filmem „Red Sky in Morning”, którego akcja rozgrywa się w XIX wieku i opowiada o Irlandczyku, który po zabiciu mężczyzny ucieka do Ameryki. Wśród innych jego powieści m.in.za morzem,„To opowieść o dwóch mężczyznach, którzy utknęli na plaży, a akcja Grace rozgrywa się podczas irlandzkiego głodu. „Nietrudno odróżnić twórczość Paula Lyncha od Sunbeama” – zażartowała Katherine Grant, recenzując książkę dla „New York Times”. Lynch miał „niesłabnący apetyt na przedstawianie cierpienia”.

Akcja „The Song of the Prophet” rozgrywa się w niedalekiej przyszłości i koncentruje się na Eilish Stack, naukowczyni i matce czwórki dzieci, której mąż będący związkowcem zostaje aresztowany przez siły bezpieczeństwa, co jest wczesnym sygnałem coraz bardziej autorytarnych rządów, które ostatecznie postawią Irlandię w centrum kryzysu. kryzysu politycznego. Wojna domowa.

Powieść otrzymała mieszane recenzje w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Lucy Popescu W „Financial Timesie”. Powiedziała, że ​​jest to „współczująca, napędowa i aktualna powieść, która zmusza czytelnika do wyobrażenia sobie: co by było, gdybym to był ja?” Podczas gdy Amy Walsh w obserwatorOpisała ją jako „ważną książkę naszych czasów”, a Laura Hackett powiedziała: W londyńskim TimesieOpisał to jako „ćwiczenie włączania w liczbach”.

– powiedział Anthony Cummins W Guardianie Że jest „coś niemal nieprzyzwoicie dekadenckiego” w przedstawieniu w książce uchodźców przekraczających morze jako Europejczyków z klasy średniej. Ale „cokolwiek innego, „Pieśń proroka” to powieść, o której warto się spierać”. Być może tegoroczne jury Bookers podczas swoich sześciogodzinnych obrad potwierdziło tę tezę. „Był inny sposób działania” – powiedział prezydent Edugyan na konferencji prasowej. Dodała, że ​​wszyscy jurorzy „ostatecznie uznali, że to jest książka, którą chcemy zaprezentować światu – i że jest to naprawdę mistrzowskie dzieło fikcyjne”.

READ  „Dream Journal” Jonathana Majorsa wypuszczony przez Scouta – IndieWire