16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Partia rządząca w Polsce wymienia kandydatów do komisji separatystów – twierdzą krytycy, wymierzonych w opozycję

Partia rządząca w Polsce wymienia kandydatów do komisji separatystów – twierdzą krytycy, wymierzonych w opozycję

Partia rządząca w Polsce wyznaczyła swoich kandydatów do kontrowersyjnej komisji, która ma zbadać wpływy Rosji w kraju, wycelowana w opozycję i jej popularnego lidera Donalda Tuska przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 15 października.

Komisja została powołana na mocy ustawy zaproponowanej przez rządzącą Partię Nacjonalistyczną Prawo i Sprawiedliwość, aby sprawdzić, czy politycy znajdujący się pod wpływami Rosji w latach 2007–2022 podejmowali decyzje zagrażające bezpieczeństwu Polski.

W nadchodzących wyborach rządzące od 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość będzie zabiegać o bezprecedensową trzecią kadencję, walcząc z Tuskiem i jego centrową opozycją Sojusz Obywatelski.

Krytycy twierdzą, że komisja miałaby niekonstytucyjne uprawnienia, w tym możliwość odsunięcia urzędników od życia publicznego na dekadę.

Unia Europejska podjęła w czerwcu działania prawne przeciwko Polsce, państwu członkowskiemu, w związku z kontrowersyjną ustawą ustanawiającą komisję i przestrzegła przed dalszymi działaniami, jeśli organ zostanie wdrożony. Ameryka również to potępiła.

Oczekuje się, że dziewięciu kandydatów zostanie zatwierdzonych w środę w niższej izbie parlamentu, która jest ściśle kontrolowana przez partię rządzącą.

Partia rządząca zarzuca Tuskowi zbyt przyjacielskie stosunki z Rosją i prezydentem Władimirem Putinem na stanowisku premiera w latach 2007–2014 oraz negocjowanie korzystnych umów gazowych z Moskwą przed przeprowadzką do Brukseli jako przewodniczący Rady Europejskiej w latach 2014–2019.

Lider PiS Jarosław Kaczyński i Tusk są wieloletnimi rywalami politycznymi.

READ  Grofcore otwiera duże centrum badawczo-rozwojowe w Polsce