18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Operator statków wycieczkowych Carnival podnosi prognozę zysków na 2024 rok w oparciu o rekordowy popyt

Operator statków wycieczkowych Carnival podnosi prognozę zysków na 2024 rok w oparciu o rekordowy popyt

Autorzy: Granth Vanek i Doinsula Oladipo

(Reuters) – Carnival Corp podniosła w środę swoją prognozę rocznych zysków, obstawiając rekordowy rok rezerwacji swoich rejsów w okresie „odwetu” branży.

Firmy wycieczkowe odnotowują najwyższy w historii wskaźnik rezerwacji, ponieważ podróżni wybierają tańsze atrakcje na morzu zamiast kosztownych alternatyw na lądzie, takich jak rezerwacja hoteli lub lotów, co pozwala operatorom podnosić ceny.

Jednak akcje notowanej na giełdzie w USA spółki, która jest właścicielem linii wycieczkowych Cunard i Holland America Line, zmieniły kurs w stosunku do przedsprzedaży i ostatnio spadły o około 3%. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły one o prawie 94%.

„To był wspaniały początek roku” – stwierdził w oświadczeniu dyrektor generalny Josh Weinstein.

„Przeprowadziliśmy kolejny mocny kwartał, który pod każdym względem przekroczył oczekiwania, kończąc jednocześnie ogromny sezon falowy, który zapewnił rekordową w historii liczbę rezerwacji po znacznie wyższych cenach”.

Przychody firmy w pierwszym kwartale wzrosły do ​​5,41 miliarda dolarów, mniej więcej zgodnie z oczekiwaniami analityków.

Firma stwierdziła, że ​​rezerwacje na resztę 2024 r. pozostają najlepszym rokiem w historii, a łączne depozyty klientów osiągnęły w pierwszym kwartale najwyższy w historii poziom 7 miliardów dolarów.

Carnival oszacowała wpływ zawalenia się mostu Francis Scott Key Bridge w Baltimore we wtorek na 10 milionów dolarów zarówno na skorygowaną EBITDA, jak i skorygowany zysk netto za cały rok.

W styczniu spółka podała, że ​​oczekuje się, że silne tendencje w zakresie popytu w ciągu roku zrównoważą wpływ, którego jest świadkiem w związku ze zmianą trasy statków w regionie Morza Czerwonego.

Operator statków wycieczkowych spodziewa się obecnie skorygowanego zysku na akcję w wysokości 98 centów w 2024 r. w porównaniu z poprzednią prognozą wynoszącą 93 centy. Według danych LSEG analitycy spodziewali się średnio 1 dolara na akcję.

Skorygowane koszty rejsów, po wyłączeniu paliwa w walucie stałej, wzrosły w pierwszym kwartale o 7,3% w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej.

READ  Rywalizacja w Detroit wciąż istnieje, nawet gdy GM, Ford i Stellant walczą z Teslą

Carnival odnotowała skorygowaną stratę netto na akcję w wysokości 15 centów w porównaniu z oczekiwaniami analityków na poziomie 18 centów.

Spółka spodziewała się, zgodnie z oczekiwaniami, skorygowanej straty na akcję w wysokości 3 centów w drugim kwartale.

(Reportaż: Granth Vanek z Bengaluru i Doinsula Oladipo w Nowym Jorku; redakcja: Sriraj Kalluvilla)