3 października, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Oglądaj na żywo, jak SpaceX próbuje swojego pierwszego wystrzelenia na Księżyc

Oglądaj na żywo, jak SpaceX próbuje swojego pierwszego wystrzelenia na Księżyc

Rakieta Falcon 9 podczas startu w lipcu ubiegłego roku.

Rakieta Falcon 9 podczas startu w lipcu ubiegłego roku.
obrazek: SpaceX

Korea Południowa rozpoczyna swoją pierwszą misję księżycową, I SpaceX do pomocy. Możesz obejrzeć tę historyczną premierę na żywo tutaj.

Trudno w to uwierzyć, ale nadchodzący start to pierwszy raz, kiedy SpaceX wysłał ładunek bezpośrednio na księżycową orbitę balistyczną. Jeśli chodzi o Koreę Południową, jest to jej pierwsza misja na Księżyc, dodając się (ze skrzyżowanymi palcami) do bardzo małej listy krajów, które to zrobią.

ładunek du dzień To Korea Lunar Pathfinder (KPLO), znany również jako Danuri, na misji prowadzonej przez Korea Aerospace Research Institute (Kari). Rakieta SpaceX Falcon 9 ma wystartować z kompleksu Space Launch Complex 40 w Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie o godzinie 19:08 czasu wschodniego. Relacja na żywo rozpocznie się 15 minut przed startem, którą można oglądać na SpaceX Lub w poniższym podsumowaniu.

KPLO misja

Aby być uczciwym, SpaceX wcześniej wysłał obiekt na Księżyc, izraelski lądownik księżycowy Beresheet (który rozbił się na powierzchni Księżyca w 2019 r.), ale zostało to zrobione w ramach rutynowej misji współdzielenia lotów Falcon 9 na geosynchroniczną orbitę transferową wokół Ziemi. W kosmosie Bereszit użyła własnej mocy Stopniowo podnoś jego wysokośćw końcu wchodzi na orbitę księżycową (i Porażka misji nie ma nic wspólnego ze SpaceX). Ponadto firma posiada Obiekty wysłane wcześniej w głąb Układu Słonecznegowłącznie z czerwona tesla roadsterale nigdy wcześniej nie wysyłał niczego bezpośrednio na nasz ukochany księżyc.

To jest specyficzne zmienić dzisiaj. SpaceX zgłasza 80% szans na sprzyjającą pogodę. W przypadku odwołania premiery firma spróbuje ponownie jutro o 19:00 czasu wschodniego.

Po rozdzieleniu etapu pierwszy etap będzie próbował wylądować Po prostu przeczytaj instrukcje Bezzałogowy statek powietrzny, obecnie stacjonujący na Oceanie Atlantyckim. Ten konkretny booster wykonał już kilka udanych lądowań. Po wylądowaniu w kosmosie i po około 34 minutach misji, drugi etap zostanie uruchomiony ponownie, a silnik zostanie wyłączony, gdy zegar misji osiągnie 35:15. Danuri wystartuje i rozpocznie swoją podróż na Księżyc za pięć minut.

Diagram depicting the Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO).

Diagram depicting the Korea Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO).
Image: KAVI

The 1,100-pound (500-kilogram) probe will enter into a lunar polar orbit in mid-December, where it will operate 60 miles (100 kilometers) above the surface for at least one year. Should the mission be extended, KPLO will drop to an orbit that’s 43 miles (70 km) above the Moon. A opublikuj Teslarati wyjaśnia, dlaczego Danuri tak długo zajmie dotarcie do docelowej orbity:

Zamiast wystrzeliwać satelitę jako ładunek transferowy na orbitę Ziemi, KPLO… będzie jedynym statkiem kosmicznym na pokładzie Falcon 9, a rakieta SpaceX wyśle ​​​​orbitę bezpośrednio na ścieżkę typu Translunar Injection (TLI) znaną jako (a) księżycowy transfer balistyczny. BLT jest znacznie wolniejszy niż niektóre alternatywne trajektorie TLI, ale zamienia prędkość na wyjątkową wydajność, ułatwiając start Falconowi 9 i ostatecznie dając orbiterowi bardziej użyteczny czas wokół Księżyca, wymagając mniej paliwa do wejścia na orbitę.

Głównymi celami misji są „opracowanie oryginalnych technik eksploracji Księżyca, zademonstrowanie »internetu kosmicznego«, prowadzenie badań naukowych środowiska księżycowego, terenu i zasobów, a także identyfikacja potencjalnych miejsc lądowania dla przyszłych misji”. według do NASA. Agencja kosmiczna dostarczyła na misję kamerę o wysokiej czułości, a Korea Południowa opracowała pozostałe cztery instrumenty: urządzenie do obrazowania terenu na Księżycu, szerokokątną polarną kamerę pomiarową (zwaną PolCam), magnetometr i spektrometr promieniowania gamma. Łącznie te pięć urządzeń waży nie więcej niż 40 kg.

Zespół naukowców sponsorowanych przez NASA weźmie udział w analizie danych dotyczących nadchodzącej misji. Za pomocą PolCamu naukowcy z Space Science Institute w Boulder w Kolorado będą badać złoża lawy księżycowej – osady popiołu, które powstały dawno temu w wyniku gwałtownych erupcji wulkanicznych. Zgodnie z oświadczeniem wysłanym przez SSI w wiadomości e-mail: „Te osady popiołu można uzyskać z głębin wewnętrznego księżyca i mogą zawierać lotne materiały, w tym wodę”. „Dzięki temu mają potencjał, aby dostarczyć informacji o naturze wnętrza Księżyca i stanowią potencjalny zasób dla przyszłego wykorzystania zasobów księżycowych przez ludzi”.

Życzymy Korei Południowej powodzenia w tej ważnej misji, ponieważ inny kraj chce ustanowić swoją obecność wokół Księżyca.

jeszcze: Te nieudane misje na Księżyc przypominają nam, że kosmos jest trudny.

READ  Kolejna próba wydania Artemis I może nastąpić dopiero w tym roku