17 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Odkryto rzadką planetę dwukrotnie większą od Ziemi, którą mógłby całkowicie pokryć ocean

Odkryto rzadką planetę dwukrotnie większą od Ziemi, którą mógłby całkowicie pokryć ocean

Rzadka planeta została odkryta setki lat świetlnych stąd i może być kluczem do naszego zrozumienia formacji planet we wszechświecie.

Odkryto ponad 5300 egzoplanet, ale niewiele z nich pasuje do opisu nowo zarejestrowanego TOI-733b.

Znajdujący się w odległości 245 lat świetlnych TOI-733b jest prawie dwa razy większy od Ziemi i krąży wokół Słońca nieco mniejszego od naszego.

Chociaż istnieje wiele planet pozasłonecznych, jest ich zaskakująco mała liczba, których promień wynosi od jednego do dwóch promieni Ziemi, a ta wielkość czyni je intrygującymi dla naukowców.

Subskrypcja Do naszego nowego bezpłatnego cotygodniowego biuletynu od Indy100

Badania prowadził zespół astronomów kierowany przez Iskrę Georgievę z Chalmers University of Technology w Szwecji. Został przyjęty do publikacji w r Astronomia i astrofizyka.

Zespół skupił się na TOI-733b po zebraniu danych na planecie przez teleskop TESS należący do NASA.

iStock

Gęstość planety wskazuje na dwie rzeczy – albo jest całkowicie pokryta wodą, albo całkowicie straciła atmosferę.

Dowody wskazują na to, że atmosfera TOI-733b powoli się wyczerpuje. Wynika to z bliskości planety do jej gwiazdy, którą okrąża w zaledwie 4,9 dnia. Jeśli atmosfera zostanie spalona, ​​oznacza to, że wkrótce może zmienić się w skalistą planetę.

Inną możliwością jest to, że planeta utraciła wodór i hel, zachowując atmosferę pełną pary wodnej.

„Odpowiedź na pytanie, czy TOI-733b ma drugorzędną atmosferę, czy też jest planetą oceaniczną, sprowadza się do rozróżnienia między planetą podobną do Neptuna, która straciła 10 procent swojego H/He, pozostawiając po sobie oparową atmosferę cięższych substancji lotnych, a taki, który powstał i pozostał względnie niezmieniony.” przez cały okres jego rozwoju”.

„Chociaż wykracza to poza zakres tego artykułu, znalezienie odpowiedzi na to pytanie będzie miało szerokie implikacje dla naszego zrozumienia egzoplanet”.

READ  Rakieta SpaceX wystrzeliwuje 53 satelity Starlink na orbitę i ląduje na morzu

Zespół kontynuował napisanie: „Pod każdym względem TOI-733 b wydaje się być interesującą planetą i ma potencjał, aby być małą, ale istotną częścią rozwiązania większych tajemnic nauki o egzoplanetach.

„Dzięki coraz bardziej dogłębnym analizom teoretycznym i obietnicom kontynuacji w wysokiej rozdzielczości przez obecne i przyszłe obiekty wydaje się, że jesteśmy na dobrej drodze do znalezienia odpowiedzi na kluczowe pytania związane z formowaniem się i ewolucją planet”.

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania u góry strony, aby pomóc podnieść ten artykuł w rankingach indy100.