20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Odkryto 215-milionowego przodka krokodyla, który żył wcześniej niż dinozaury

Odkryto 215-milionowego przodka krokodyla, który żył wcześniej niż dinozaury

Niedawna identyfikacja skamieniałości gatunku starożytnych, ciężko opancerzonych przodków krokodyli, znanych jako aetozaury, pozwala wejrzeć w nasz świat sprzed 215 milionów lat.

Badanie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Teksasu w Austin i opublikowali w czasopiśmie Zapis anatomiczny Na początku tego roku ogłoszono nowy gatunek aetozaura: Garzapelta muelleri.

„W przeciwieństwie do swoich krewnych, dinozaurów, aetozaury nie są grupą zwierząt, o której powszechnie się mówi” – ​​powiedział ABC News William Reyes, doktorant w UT Jackson School of Geosciences, który kierował badaniem.

Zdaniem badaczy, aetozaury to gatunek podobny do współczesnych krokodyli, który żył w okresie triasu, 229–200 milionów lat temu, który poprzedzał okres jurajski, zauważając również, że skamieniałości aetozaurów odkryto na każdym kontynencie z wyjątkiem Antarktydy i Australii . .

Według naukowców skamieniały pancerz grzbietowy Garzapelty muelleri – twarde, pancerne poszycie pokrywające jego grzbiet – jest ukończony w 70%, a duże fragmenty od szyi i ramion po koniec ogona są nienaruszone.

Powiedział William Reyes, doktorant w UT Jackson School of Geosciences, który kierował badaniem opublikowanym w styczniu. Phys.org W poniedziałek wyniki są niezwykłe, ponieważ „zwykle można znaleźć bardzo ograniczony materiał”.

Jak wynika z badań, zewnętrzna część szkieletu Garzapelty nazywana jest osteodermą i składa się z twardych, skalistych płytek i zakrzywionych modzeli, z których oba są zbudowane z kości.

„Weź współczesnego krokodyla i zamień go w pancernika” – powiedział Reyes publikacji, opisując starożytne stworzenie.

Badanie wykazało, że skamieniałości garzapelty pochodzą sprzed 215 milionów lat i że gatunek ten był w dużej mierze mięsożerny, co kontrastuje ze swoim współczesnym kuzynem, mięsożernym krokodylem.

Nazwa Garzapelta muelleri nawiązuje do hrabstwa Garza w północno-zachodnim Teksasie, gdzie odkryto skamieniałość, natomiast „pelta” to łacińskie słowo oznaczające zbroję i odnoszące się do przypominającej zbroję skorupy tego gatunku. Według Reissa, który odnotował śmierć Muellera w 2019 r., druga połowa nazwy, Muelleri, nawiązuje do Billa Muellera, paleontologa z Teksasu, który po raz pierwszy odkrył skamieniały szkielet aetozaura wraz z lokalnym kolekcjonerem-amatorem Emmettem Sheddem w 1989 r.

READ  Mapy zaćmień Słońca pokazują całkowitą ścieżkę w 2024 r., godziny szczytu i ilość zaćmienia, którą można zobaczyć w całych Stanach Zjednoczonych

„Pewnego dnia podczas kopania terenu znaleźli skamielinę” – powiedział Reyes ABC News. „Zauważyli na powierzchni fragmenty kości, postanowili kopać i zdali sobie sprawę, że znaleźli zbroję związaną z dużym aetozaurem”.

Po śmierci Muellera Reyes powiedział, że koledzy zmarłego naukowca „spotkali się, aby dokończyć niektóre projekty Billa, ponieważ pracował on nad bardzo ważnym materiałem”.

Aby ustalić, czy Garzapelta jest w rzeczywistości nowym gatunkiem aetozaura, naukowcy porównali szkielet ze szkieletami podobnych starożytnych aetozaurów.

„Pancerz G. muelleri wykazuje uderzający stopień podobieństwa między pancerzem paratipotoracyny Rioarriba suchus chamaensis i suchusem desmato” – stwierdzili naukowcy w badaniu.

Jednak według Reissa unikalne cechy szkieletu Garzapelty, od utworzenia płytek osteodermy po charakterystyczne ślady i wypukłości na kościach tego gatunku, sprawiają, że wyraźnie różni się on od swoich krewnych aetozaurów.

„Od czasu pierwotnego odkrycia wielu specjalistów od aetozaurów było zaintrygowanych tożsamością taksonomiczną Garzapelty” – powiedział Reyes. „Wszyscy zgodzili się, że rzeczywiście był to nowy gatunek, ponieważ wykazywał wiele unikalnych cech”.

Reyes zastanawiał się nad wpływem swoich odkryć, mówiąc: „Garzapelta jest doskonałym przykładem tego, jak niesamowite są te zwierzęta i to wspaniale, że możemy przedstawić społeczeństwu „ruchome czołgi”, które istniały miliony lat wcześniej ankylozaury.” Dinozaury.”