16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Odkryj największą na świecie fabrykę w Australii

Odkryj największą na świecie fabrykę w Australii

Rozległe wodorosty, kwitnąca roślina morska znana jako Posidonia australis, rozciągają się na ponad 180 kilometrów w Shark Bay, dzikim obszarze chronionym jako miejsce światowego dziedzictwa, powiedziała Elizabeth Sinclair, starszy pracownik naukowy w College of Biology. Instytut Nauki i Oceanografii Uniwersytetu Australii Zachodniej.

To mniej więcej odległość między San Diego a Los Angeles.

Roślina jest tak duża, że ​​rozmnaża się, tworząc genetycznie identyczne gałęzie. Proces ten jest metodą rozmnażania, która jest rzadka w królestwie zwierząt, chociaż występuje w pewnych warunkach środowiskowych i występuje częściej wśród niektórych roślin, grzybów i bakterii.

Sinclair, autor Badanie dotyczące wodorostów opublikowane pod koniec wtorku W postępowaniu Towarzystwa Królewskiego B.

„Odpowiedź zdecydowanie nas zaskoczyła – tylko jedna! To wszystko, tylko jedna roślina rozszerzyła się na 180 kilometrów do Zatoki Rekinów, czyniąc ją największą znaną rośliną na Ziemi” – powiedziała w e-mailu.

Sinclair i jej koledzy pobrali próbki z 10 miejsc na obszarze łąk trawy morskiej Shark Bay w latach 2012 i 2019. Zespół badawczy zmierzył również warunki środowiskowe, w tym głębokość, temperaturę wody i zasolenie.

„Od jakiegoś czasu badamy wodorosty zimnowodne w Australii Południowej, aby zrozumieć, jak bardzo są zróżnicowane genetycznie i jak blisko spokrewnione są łąki” – powiedział Sinclair.

Naukowcom udało się zsekwencjonować DNA próbki wodorostów, które Ujawnił, że była to pojedyncza roślina.

„Roślina była w stanie dalej rosnąć dzięki wzrostowi wegetatywnemu – rozszerzając swoje kłącza (łodygi korzeni) na zewnątrz – tak jak trawa bawołów może być w twoim ogrodzie, rozciągając się na zewnątrz. Jedyną różnicą jest to, że korzenie wodorostów leżą pod piaskiem .Morze, żebyś go nie widział, tylko kiełkuje w słupie wody.”

Rośliny zostały po raz pierwszy wyhodowane na księżycowej ziemi

„Najbardziej interesującą rzeczą jest to, że ma dwa razy więcej chromosomów niż inne badane przez nas grupy. Ma 40 chromosomów, a nie zwykłe 20” – dodała.

READ  Asteroida wielkości autobusu leci dziś w pobliżu Ziemi i możesz ją oglądać na żywo w Internecie

Wodorosty żyją na wybrzeżach morskich i ujściach rzek na całym świecie.

Badanie sugerowało, że rozmnażanie przez klonowanie pomogło łące trawy morskiej przystosować się do warunków siedliskowych Które były bardziej ekstremalne niż tam, gdzie zwykle występują wodorosty – więcej słonej wody, wyższy poziom światła i duże wahania temperatury.

Jeleń pożera największą żywą istotę na świecie, eliminując jej szansę na wzrost
Sinclair powiedział, że łąka trawy morskiej zajmuje prawie 200 kilometrów kwadratowych (77 mil kwadratowych lub 49 000 akrów) — więcej niż Brooklyn. To znacznie większy obszar niż Pando potrząsa osikami w stanie Utah, który jest często opisywany jako największy zakład na świecie. Klon zajmuje obszar 106 akrów i składa się z ponad 40 000 pojedynczych drzew, zgodnie z Służba leśna USDA.
Naukowcy powiedzieli, że trawa morska Shark Bay ma około 4500 lat, ale jest starożytna, ale jej wiek nie bije rekordów. a Odkryj Posidonia oceanica w zachodniej części Morza Śródziemnego który rozciąga się do 9,3 mil (15 km) może mieć więcej niż 100 000 lat.

„Klony wodorostów mogą przetrwać prawie w nieskończoność, jeśli nie zostaną zakłócone, ponieważ zależą od poziomej ekspansji kłączy, a nie rozmnażania płciowego” – powiedział Sinclair.