22 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Obiekty wielkości Jowisza w Mgławicy Oriona wprawiają naukowców w zakłopotanie  Wiadomości kosmiczne

Obiekty wielkości Jowisza w Mgławicy Oriona wprawiają naukowców w zakłopotanie Wiadomości kosmiczne

Nowe istoty, zwane „JuMBO”, nie są ani gwiazdami, ani planetami. Naukowcy twierdzą, że nie powinno istnieć.

Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wykorzystali należący do NASA Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba do dokonania oszałamiającego odkrycia: swobodnie unoszących się obiektów wielkości Jowisza, największej planety w naszym Układzie Słonecznym, w Mgławicy Oriona, najbliższym regionie gwiazdotwórczym. do ziemi.

To odkrycie wywróciło do góry nogami nasze rozumienie powstawania gwiazd i planet. Wcześniej naukowcy sądzili, że mgławice, które generują gwiazdy wewnątrz ogromnych obłoków gazu i pyłu, nie są w stanie spontanicznie tworzyć obiektów wielkości planety, ale nowe odkrycia sugerują coś innego.

Jeszcze bardziej zagadkowy jest fakt, że stworzenia tworzą się w parach, a nie pojedynczo.

„Coś jest nie tak z naszym rozumieniem powstawania planet, powstawania gwiazd lub obu na raz” – powiedział dziennikowi New York Times Samuel Pearson, naukowiec z ESA, który pracował nad badaniami. – Nie powinno ich tam być.

Nowe obiekty nazwano obiektami binarnymi masy Jowisza, w skrócie JuMBO. Nie są wystarczająco duże, aby być gwiazdami, a ponieważ nie krążą wokół gwiazd, JuMBO z technicznego punktu widzenia nie są planetami.

„Większość z nas nie ma czasu, aby angażować się w debatę na temat tego, co jest planetą, a co nie jest planetą” – powiedział dziennikowi The Guardian profesor Mark Macogrian, główny doradca ESA ds. nauki i eksploracji. „To tak, jakby mój samochód był domowym chihuahua. Ale to nie jest chihuahua. To kot”.

READ  Szkło przyjazne dla środowiska, które trudno stłuc

Według artykułu, którego współautorem jest McCaughrian, który nie został jeszcze zrecenzowany, JuMBO mają około 1 miliona lat, co czyni je młodymi w porównaniu z resztą wszechświata. Mają temperaturę powierzchni około 1000 ° C (1800 ° F).

Jednak w przeciwieństwie do planet, które ostatecznie są w stanie utrzymać stałą temperaturę dzięki energii otrzymywanej od gwiazd, które krążą, masywne obiekty ostatecznie szybko się ochładzają i zamarzają. Składa się również głównie z gazu, co oznacza, że ​​jest mało prawdopodobne, aby było w stanie utrzymać życie.

Naukowcy mają wiele hipotez na temat powstawania JuMBO. Po pierwsze, powstają w obszarach mgławicy, które są zbyt rzadkie, aby mogły powstać właściwe gwiazdy. Po drugie, powstały jako planety, które miały krążyć wokół gwiazd, ale następnie zostały „wyrzucone” z nieznanych powodów.

„W tej chwili preferowana jest hipoteza wydalenia” – powiedział Macogrian BBC. „Wiemy, że pojedyncze planety mogą zostać wyrzucone z układów gwiezdnych. Ale jak wyrzucić pary takich obiektów razem? W tej chwili nie mamy odpowiedzi. To pytanie dla teoretyków”.

Inni naukowcy opisali zjawisko par jako bezprecedensowe.

„Moje reakcje wahały się od «Co?!?» do «Czy jesteś pewien?»” „To bardzo dziwne” – powiedziała BBC astronom Heidi Hamel, która nie należała do zespołu badawczego. „Jak można połączyć układy podwójne ?” „.

Powiedziała, że ​​nie ma obecnie modeli naukowych, które przewidywałyby wyrzucanie z mgławicy par obiektów wielkości planety, dodała jednak, że być może wcześniej nie istniał teleskop wystarczająco mocny, aby je wykryć.

Naukowcy i astronomowie od lat badają Mgławicę Oriona, obserwując powstawanie i wczesną ewolucję gwiazd i innych ciał niebieskich.

Znajduje się 1350 lat świetlnych od Ziemi i można ją zobaczyć gołym okiem w postaci rozmytej plamki na dole konstelacji Oriona.Jest częścią „miecza” legendarnego greckiego myśliwego, od którego pochodzi konstelacja o imieniu.

READ  Odkrycie JuMBO: nowe zdjęcie Webba ujawnia tajemnicze obiekty przypominające planety w Mgławicy Oriona