30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nowy obraz słońca różni się od wszystkiego, co widzieliśmy wcześniej

Nowy obraz słońca różni się od wszystkiego, co widzieliśmy wcześniej

Część mozaikowego obrazu wykonanego przez Europejską Agencję Kosmiczną

Fragment mozaikowego obrazu wykonanego przez sondę Solar Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zdjęcie z Ziemia, Do objętości został dodany w prawym górnym rogu.
zdjęcie: Zespół ESA i NASA/Solar Orbiter/EUI; Przetwarzanie danych: E. Kraaikamp (ROB)

Wypełniony 83 milionami pikseli obraz mozaiki zapewnia bezprecedensowy widok Słońca i jego turbulentnej atmosfery zewnętrznej.

Uchwycenie wszystkich 25 zdjęć, które go tworzą, zajęło Solar Orbiter około czterech godzin mozaikakto pokazuje słońce? Na 7 marca 2022 r. W tym czasie sonda znajdowała się 46 milionów mil (75 milionów km) od Słońca, co oznaczało, że znajdowała się mniej więcej w połowie odległości ziemia i gwiazdawedług Europejskiej Agencji Kosmicznej informacja prasowa. Wystrzelony w lutym 2020 r. Solar Orbiter wykonuje serię ekscentrycznych orbit słonecznych w miarę zbliżania się do naszej gwiazdy macierzystej.

25 klatek zarejestrowanych przez instrument Ultraviolet Imager (EUI) sondy zapewnia bezprecedensowy widok Słońca. EUI uchwycił obraz przy długości fali 17 nm, Skrajny ultrafioletowy region widma elektromagnetycznego. Europejska Agencja Kosmiczna twierdzi, że jest to w historii najwyższej rozdzielczości zdjęcie tarczy słonecznej i korony słonecznej, czyli górnych warstw atmosfery.

Mozaika pokazuje cały dysk Słońca.

Mozaika pokazuje cały dysk Słońca.
zdjęcie: Zespół ESA i NASA/Solar Orbiter/EUI; Przetwarzanie danych: E. Kraaikamp (ROB)

W rzeczywistości wysoka dokładność. Oszałamiający obraz mozaiki składa się z siatki 9148 x 91112 pikseli, która według Europejskiej Agencji Kosmicznej wynosi 10 Czasy lepsze niż telewizor 4K. Odpowiada to 83 milionom pikseli. ESA przesłała plik interaktywny rysunek Umożliwia panoramowanie sceny oraz powiększanie i pomniejszanie, aby uchwycić niektóre z drobniejszych szczegółów. Można znaleźć obraz w wysokiej rozdzielczości, którego już używam jako tło pulpitu tutaj.

W prawym górnym i lewym dolnym rogu widać było przerażające ciemne nitki. Włókna te mogą generować potężne erupcje wulkaniczne, gdy ogromne ilości gazu koronalnego spadają w przestrzeń kosmiczną. Te eksplozje, jeśli są skierowane w stronę Ziemia, czasami tworząc burze słoneczne w pobliżu naszej atmosfery.

Inny tropikalny instrument zasilany energią słoneczną, Spectral Environment Coronal Imaging (SPICE), również dostarcza użytecznych danych. SPICE zagląda głębiej w Słońce, w niższą warstwę, znaną jako chromosfera, skanując różne długości fal intensywnego promieniowania ultrafioletowego wytwarzanego przez różne atomy.

Widoki słońca widziane przez spektrograf środowiskowy Solar Orbiter (SPICE).
GIF: Europejska Agencja Kosmiczna i NASA/Solar Orbiter/Spice Team; Przetwarzanie danych: J. Miechy (IAS)

W Spice Nowo wydany giffioletowe obszary odpowiadają gazowemu wodorowi w temperaturach do 18 000 ° F (10 000 ° C), zielonym do tlenu w 576 000 ° F (320 000 ° C), a żółtym do neonowego w 1,13 miliona stopni Fahrenheita (630 000 stopni Celsjusza).

Dużą zaletą SPICE jest to, że pozwala naukowcom powiązać erupcje powierzchniowe z tymi głębszymi warstwami I zbadać dziwną obserwację, że powierzchnia Słońca jest o około 9 000 ° F (5 000 ° C) zimniejsza niż ocean. Korona, która może osiągnąć 1,8 miliona stopni Fahrenheita (milion stopni Celsjusza).

Ekscytująco, Solar Orbiter Teraz dni dzielące go od zrobienia tego Pierwsze przejście blisko słońcaco nastąpi 26 marca 2022 r. Wszystkie 10 Wiele instrumentów sondy będzie w tym czasie aktywnych, ponieważ naukowcy Europejskiej Agencji Kosmicznej będą starali się wydobyć jak najwięcej danych z przelotu. Orbita słoneczna znajduje się teraz na orbicie, która przybliża ją do Słońca niż Merkury. Sonda będzie się stopniowo zbliżać W ciągu następnych kilku lat jego kierunek stopniowo się podnosił, co pozwoliło nam dostrzec polarne obszary Słońca.

READ  Fotograf twierdzi, że oszałamiający obraz Jowisza składa się z 600 000 zdjęć