22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nowe misje kosmiczne na Księżyc, Jowisza i metaliczny świat zostaną uruchomione w 2023 roku

Nowe misje kosmiczne na Księżyc, Jowisza i metaliczny świat zostaną uruchomione w 2023 roku

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o niesamowitych odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Ten rok zapowiada się nie z tego świata, jeśli chodzi o misje kosmiczne, starty i kolejne kroki w kosmicznej eksploracji.

W 2023 roku NASA wyruszy w podróż do metalicznego świata, statki kosmiczne wylądują na Ziemi bezprecedensowych próbek asteroid, załogę zdobędzie historyczna misja księżycowa i będzie można wystrzelić wiele nowych komercyjnych rakiet.

tam Wiele na co czekaćWedług administratora NASA, Billa Nelsona.

Więcej niesamowitych znalezisk z Teleskop WebbaI misje klimatyczne Dowiemy się więcej o tym, jak zmienia się nasza Ziemia, postępach nauki na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i przełomowych osiągnięciach w lotnictwie z X-59 I X-57 Eksperymentalny samolot i wybór pierwszych astronautów na Księżyc od ponad 50 lat i więcej.

Tymczasem Europejska Agencja Kosmiczna Wystrzelisz misję na Jowisza i jego księżyce, wyślesz satelitę do stworzenia trójwymiarowej mapy wszechświata i rozpoczniesz szkolenie najnowszej klasy astronautów, Który obejmuje astronautę z niepełnosprawnością fizyczną.

Interaktywne: najlepsze zdjęcia kosmiczne z 2022 roku

Oto niektóre tytuły kosmiczne, których możesz się spodziewać w tym roku.

ostatni rok , Zadanie otwierające Program Artemis NASA rozpoczął się od udanego lotu testowego, który wysłał statek kosmiczny bez załogi w historyczną podróż wokół Księżyca. I chociaż pierwszy załogowy lot programu, misja Artemis II, ma wystartować dopiero wiosną 2024 roku, opinia publiczna może wkrótce poznać nazwiska szczęśliwych astronautów, którzy znajdą się na pokładzie.

Agencja kosmiczna zawęziła już swoją załogę astronautów do domeny 18 uczniów Kwalifikuje się do oznaczeń Artemis Crew. W zeszłym miesiącu przedstawiciele NASA powiedzieli, że załoga Artemis 2 ogłosi na początku 2023 r. — więc wiadomości mogą nadejść lada dzień.

Oczekuje się, że misja Artemis II wyśle ​​cztery osoby w podróż dookoła Księżyca iz powrotem na Ziemię.

Następna misja, Artemis III, będzie miała na celu wylądowanie astronautów na Księżycu po raz pierwszy od czasu programu Apollo w XX wieku.

Chociaż w tym roku może nie być żadnych załogowych lotów Artemis, na które można by się spodziewać, NASA planuje umieścić zrobotyzowane lądowniki na Księżycu w ramach swoich wysiłków mających na celu dalsze badanie terenu księżycowego i środowiska promieniowania oraz poszukiwanie zasobów, które mogłyby być . Wydobywany z Księżyca i używany do głębszej eksploracji kosmosu.

READ  Obejrzyj niedzielną premierę SpaceX53 Starlinks z Florydy

Program nosi nazwę Commercial Lunar Payload Services lub CLPS i opiera się na partnerstwie z kilkunastoma firmami pracującymi specjalnie nad opracowaniem własnych lądowników księżycowych.

Pierwszym lądownikiem latającym w ramach programu może być lądownik zbudowany przez Astrobotic z Pensylwanii, który ma wykorzystać lądownik księżycowy Peregrine do 11 narzędzi nauki i eksploracji na powierzchni Księżyca w pierwszych miesiącach 2023 roku. Wyląduje w Lacus Mortis, większym kraterze po bliższej stronie Księżyca.

W 2023 roku mogą wystartować nawet trzy kolejne misje CLPS witryna NASA.

Wyczekiwana misja Icy Moons Jupiter Explorer, znana jako sokZostanie wydany między 5 a 25 kwietnia.

Misja ESA, która wystartowała z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej, spędzi trzy lata na dogłębnej eksploracji Jowisza i trzech jego lodowych księżyców – Ganimedesa, Kallisto i Europy.

Uważa się, że wszystkie trzy księżyce mają oceany pod pokrytą lodem skorupą, a naukowcy chcą zbadać, czy ocean Ganimedesa nadaje się do zamieszkania.

Po dotarciu do Jowisza w lipcu 2031 roku sonda wraz z grupą 10 instrumentów wykona 35 przelotów obok gazowego olbrzyma i jego księżyców. Niektóre z celów misji obejmują zbadanie, czy w systemie Jowisza istnieje życie, jak gazowy gigant uformował swoje księżyce i jak uformował się Jowisz.

Boeing od dekady pracuje nad stworzeniem statku kosmicznego zdolnego do przewożenia astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną i z powrotem, i oczekuje się, że w 2023 r. być ogólnym Że ta nowa taksówka kosmiczna jest wreszcie gotowa do drogi.

Po latach opóźnień i zahamowań w rozwoju statek kosmiczny o nazwie Starliner zakończył program Bezzałogowa misja testowa na Międzynarodową Stację Kosmiczną w maju ubiegłego roku. Uznaj to za sukces. Przedstawiciele NASA postawili sobie za cel kwiecień 2023 r Na pierwszy start załogi.

Statek kosmiczny Boeing CST-100 Starliner zostaje wystrzelony w lot testowy bez załogi 19 maja 2022 r.

Oczekuje się, że Starliner uzupełni plany NASA dotyczące przekazania zadania przewożenia astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną sektorowi prywatnemu. Kapsuła Crew Dragon firmy SpaceX już obsługuje tę misję, a firma zamierza rozpocząć siódmą rutynową misję astronautów w przyszłym miesiącu. Kiedy Starliner rozpocznie działalność, oczekuje się, że SpaceX i Boeing podzielą się obowiązkami, mając nadzieję na utrzymanie jak największej liczby personelu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zanim NASA wycofa starzejącą się stację kosmiczną w następnej dekadzie.

READ  Wykonawca NASA ostrzega, że ​​start Boeinga należy przerwać „zanim wydarzy się coś katastrofalnego”

Kontynuując jeden z najbardziej widocznych trendów w lotach kosmicznych w latach 20. XXI wieku, oczekuje się, że niektóre nowe komercyjne firmy rakietowe wystrzelą całkowicie nowe pojazdy nośne, które będą całkowicie własnością prywatną i będą obsługiwane.

Oczekuje się, że SpaceX podejmie próbę pierwszego wystrzelenia swojego gigantycznego statku kosmicznego na orbitę. Firma chce pewnego dnia użyć pojazdu do wysłania pierwszych ludzi na Marsa, a NASA ma również nadzieję polegać na pojeździe w swoim programie Artemis.

Pierwszy orbitalny statek kosmiczny SpaceX SN20 jest widziany w pobliżu wioski Boca Chica w południowym Teksasie 10 lutego 2022 r.

Trwają również prace nad dwiema innymi potężnymi rakietami komercyjnymi: Vulcan Centaur, opracowanym przez United Launch Alliance, oraz New Glenn, produktem kosmicznej firmy miliardera Jeffa Bezosa Blue Origin. Obecnie spodziewany jest start rakiety Vulcan początek 2023 r, podczas gdy Newglin może rozpocząć swoją podróż jakiś czas później. (Zauważ jednak, że nowe rakiety są znane z błędów w harmonogramie.)

Może również wejść wiele nowych, mniejszych rakiet, specjalnie zaprojektowanych do przenoszenia lekkich satelitów na orbitę Ziemi. Dwa start-upy z siedzibą w USA — Relativity i ABL Space Systems — mogą rozpocząć rok z pierwszymi startami oczekiwanymi odpowiednio na Florydzie i Alasce.

Tratwa skał i gleby z bliskiej Ziemi asteroidy Bennu w końcu dotrze do celu w tym roku, kiedy sonda kosmiczna OSIRIS-REx NASA zrzuci ją z powrotem na Ziemię.

Statek kosmiczny, pierwsza misja NASA polegająca na zwróceniu próbki asteroidy, przeszła do historii, kiedy to było Pomyślnie pobrano próbkę z Bennu w październiku 2020 r.

Ozyrys Rex 24 września zbliży się do Ziemi I zrzucenie próbki, która zawierała 2,1 uncji materiału z powierzchni Benno, na poligonie testowo-treningowym w Utah. Jeśli statek kosmiczny jest nadal zdrowy, rozpocznie nową wyprawę w celu zbadania innych asteroid.

Próbki ujawnią informacje na temat powstania i historii naszego Układu Słonecznego, a także planetoid, które mogą być na ostatecznym kursie kolizyjnym z Ziemią.

READ  Naukowcy mogli rozwiązać zagadkę, w jaki sposób Andy stały się tak duże: ScienceAlert

Po nieoczekiwanych opóźnieniachpierwszy statek kosmiczny NASA przeznaczony do badania metalicznej asteroidy ma zostać wystrzelony w październiku.

Misja Psyche wyruszy w czteroletnią podróż do niezbadanego świata w kształcie ziemniaka w głównym pasie asteroid między Marsem a Jowiszem. Misja będzie badać bogatą w minerały asteroidę, zwaną także Psyche, która pojawia się jedynie jako mglista mgiełka na teleskopach naziemnych i kosmicznych.

Ta ilustracja przedstawia sondę Psyche przelatującą obok asteroidy o tej samej nazwie.

Niezwykłym obiektem może być metalowe jądro pozostałe po planecie lub kawałek pierwotnej materii, który nigdy się nie stopił. NASA. Psyche może pomóc astronomom dowiedzieć się więcej o powstawaniu naszego Układu Słonecznego. Gdyby Psyche naprawdę miała rdzeń, to badanie go byłoby jak zaglądanie do jądra planety takiej jak Ziemia.

Misja przegapiła swoje pierwotne okno startowe w 2022 roku z powodu opóźnień w testowaniu oprogramowania i sprzętu. Zespół misji zwiększył swój personel, aby zakończyć testy przed startem.

Oczekuje się, że w 2023 r. rozpocznie się szereg innych misji. Misja monitorowania emisji troposferycznych NASA w celu zanieczyszczenia lub TEMPObędzie mierzyć zanieczyszczenie co godzinę nad Ameryką Północną.

Agencja będzie współpracować z Japan Aerospace Exploration Agency i Europejską Agencją Kosmiczną Misja XRISMczyli misja obrazowania rentgenowskiego i spektroskopii, mająca na celu zbadanie kosmicznych obiektów rentgenowskich.

Współpracować będą również Europejska Agencja Kosmiczna i NASA Zadanie Euklidesa Aby zbadać ciemną energię, tajemniczą i niewidzialną formę energii napędzającą przyspieszającą ekspansję wszechświata.

Stratosferyczny Teleskop Astrofizyczny do obserwacji w wysokiej rozdzielczości spektralnej na falach poniżej milimetra lub Misja Astrosawystrzeli z Antarktydy balon większy niż boisko do piłki nożnej, aby zbadać, dlaczego niektóre galaktyki przestają formować gwiazdy.

Nazwał małego satelitę NASA Księżycowy pionier Wykorzysta innowacyjne narzędzia do zbierania danych o ilości wody na Księżycu.