CNN
–
Nowe badanie pokazuje, że kolor oceanu zmienił się radykalnie w ciągu ostatnich 20 lat i prawdopodobnie odpowiedzialne są za to zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka.
Ponad 56% światowych oceanów zmieniło kolor w stopniu, którego nie można wytłumaczyć naturalną zmiennością, powiedział zespół naukowców kierowany przez naukowców z Narodowego Centrum Oceanografii w Wielkiej Brytanii i Massachusetts Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych. zezwolenie.
W szczególności oceany tropikalne w pobliżu równika stały się bardziej zielone w ciągu ostatnich dwóch dekad, odzwierciedlając zmiany w ich ekosystemach, zgodnie z badaniem opublikowanym w środę w czasopiśmie Nature.
Kolor oceanu pochodzi od materiałów w jego górnych warstwach. Na przykład ciemnoniebieskie morze zawierałoby niewiele życia, podczas gdy zielony oznaczałby, że istnieją tam ekosystemy oparte na fitoplanktonie i drobnoustrojach roślinopodobnych zawierających chlorofil. Fitoplankton stanowi podstawę sieci pokarmowej, która wspiera większe organizmy, takie jak kryl, ryby, ptaki morskie i ssaki morskie.
Nie jest jasne, jak dokładnie zmieniają się te ekosystemy, powiedziała współautorka badania Stephanie Dutkiewicz, starszy badacz w Wydziale Nauk o Ziemi, Atmosferze i Planetarności MIT oraz Centrum Nauki o Globalnych Zmianach. Podczas gdy na niektórych obszarach prawdopodobnie będzie mniej fitoplanktonu, na innych będzie ich więcej – a we wszystkich częściach oceanu prawdopodobnie nastąpią zmiany w rodzajach obecnego fitoplanktonu.
Ekosystemy oceaniczne są dobrze zrównoważone, a wszelkie zmiany w fitoplanktonie powodują fale w łańcuchu pokarmowym. „Wszystkie zmiany zakłócają naturalną organizację ekosystemów. To zakłócenie będzie się pogłębiać z czasem, jeśli oceany będą się nadal ocieplać” – powiedziała CNN.
Wpłynęłoby to również na zdolność oceanu do działania jako magazyn węgla, powiedział Dutkiewicz, ponieważ różne planktony pochłaniają różne ilości węgla.
Podczas gdy naukowcy wciąż dokładnie ustalają, co oznaczają te zmiany, powiedzieli, że jasne jest, że zmiany te są napędzane przez zmiany klimatu wywołane przez człowieka.
Badacze Obserwowali zmiany koloru oceanu z kosmosu, śledząc ilość zielonego lub niebieskiego światła odbijanego od powierzchni morza.
Wykorzystali dane z satelity Aqua, który monitoruje zmiany koloru oceanu od ponad dwóch dekad i jest w stanie zidentyfikować zmiany niewidoczne dla ludzkiego oka.
Przeanalizowali dane dotyczące kontrastu kolorów od 2002 do 2022 roku, a następnie wykorzystali modele zmian klimatycznych do symulacji tego, co może się stać z oceanami z dodatkowymi zanieczyszczeniami z ocieplającej się planety i bez nich.
Zmiany koloru prawie dokładnie odpowiadały przewidywaniom Dutkiewicza, gdyby do atmosfery dodano gazy cieplarniane – to znaczy, że około 50% naszych oceanów zmieniłoby kolor.
Nie była zaskoczona odkryciem, powiedziała Dutkiewicz, która od lat prowadzi symulacje pokazujące, że oceany będą zmieniać kolor.
Ale nadal uważałem wyniki za bardzo realistyczne; kolejny dzwonek alarmowy, że zmiany klimatu spowodowane przez człowieka [has] „To miało ogromny wpływ na system Ziemi” – powiedziała CNN za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Dutkiewicz powiedział CNN, że trudno powiedzieć, czy zmiany koloru mogą stać się widoczne dla ludzi, jeśli proces będzie kontynuowany.
„Jeśli w niektórych miejscach zostanie osiągnięty duży punkt zwrotny: być może. Będziesz musiał przez chwilę studiować kolory, aby móc rozpoznać zmiany” – powiedział Dutkiewicz.
Następnie Dutkiewicz spróbuje lepiej zrozumieć zmiany koloru w różnych regionach oceanu, a także przyjrzeć się, co może je powodować – powiedziała.
„Kawioholik. Fanatyk alkoholu na całe życie. Typowy ekspert podróży. Skłonny do napadów apatii. Internetowy pionier”.
More Stories
Boeing może nie być w stanie obsługiwać pojazdu Starliner przed zniszczeniem stacji kosmicznej
Jak czarne dziury stały się tak duże i szybkie? Odpowiedź kryje się w ciemności
Studentka Uniwersytetu Północnej Karoliny zostanie najmłodszą kobietą, która przekroczy granice kosmosu na pokładzie Blue Origin