28 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Niemieccy politycy krytykują opóźnienie w wysłaniu czołgów na Ukrainę – DW – 21.01.2023

Niemieccy politycy krytykują opóźnienie w wysłaniu czołgów na Ukrainę – DW – 21.01.2023

Wysoki rangą niemiecki polityk Wolnych Demokratów, ich koalicyjny partner, powiedział, że Niemcy nie okazały zdecydowanego poparcia dla Ukrainy, opóźniając decyzję o wysłaniu swoich najnowszych czołgów bojowych do rozdartego wojną kraju.

Marie-Agnes Strack-Zimmermann, przewodnicząca komisji obrony niemieckiego parlamentu, wygłosiła uwagi po tym, jak zachodni przywódcy nie osiągnęli konsensusu w sprawie dostaw niemieckich czołgów Leopard-2 podczas rozmów w Ramstein w Niemczech.

Kijów twierdzi, że nowy sprzęt pozwoli ukraińskiej armii zwiększyć siłę ognia do ewentualnej wiosennej ofensywy przeciwko siłom rosyjskim.

„Historia patrzy na nas, a Niemcy niestety właśnie zawiodły” – powiedział Strack-Zimmermann publicznemu nadawcy ZDF późnym piątkiem.

„Co najmniej słuszne było danie zielonego światła naszym partnerom” — dodała, odnosząc się do chęci krajów takich jak Polska do dostarczania Leopardów bezpośrednio na Ukrainę — ruch, który wymagałby zgody Berlina.

Strack-Zimmermann powiedział, że kontakt kanclerza Olafa Scholza w sprawie dostaw czołgów był „katastrofą”.

Dodała, że ​​z jednej strony Niemcy bardzo wspierają Ukrainę, ale brak decyzji o dostawie czołgów wywołał inne wrażenie.

Polityk FDP powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin prawdopodobnie szydzi z niezdecydowania Niemiec.

Marie-Agnes Strack-Zimmermann jest przewodniczącą Komisji Obrony BundestaguZdjęcie: Sex Creek/Flashpic/The Image Alliance

Inni niemieccy parlamentarzyści wyrażają swoją opinię

Rodrich Keswetter, ekspert do spraw zagranicznych centroprawicowej Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU), mówił o poważnych szkodach, jakie ta bezczynność wyrządziła polityce zagranicznej Niemiec.

„Niemcy zaszkodziły Ukrainie i jej przyszłej pozycji” – powiedział. Augsburger Allgemeine Gazeta.

Kieseuther powiedział, że Berlin poprosił tylko o inwentaryzację czołgów w armii niemieckiej, mówiąc, że robienie tego rok po wybuchu rosyjskiej wojny na Ukrainie było „zawstydzające i przerażające”.

Robin Wagner, polityk zielonych Zielonych i przewodniczący niemiecko-ukraińskiej grupy parlamentarnej, zgodził się, że zapasy czołgów były „późne”, ale „właściwe posunięcie”.

Rolf Mutzenich, lider centrolewicowej grupy parlamentarnej Partii Socjaldemokratycznej, powiedział, że konieczna jest jednomyślna współpraca ze Stanami Zjednoczonymi.

READ  Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 290. dniu inwazji | Ukraina

„Ważne jest, abyśmy zawsze podejmowali ważne kroki razem” – powiedział Mutzinich Stuttgarter-Natrichten Gazeta. „Razem znaczy przede wszystkim z nami”.

Brak porozumienia w sprawie czołgów, ale nadzieja pozostaje

Aby obejrzeć ten film, włącz JavaScript i rozważ uaktualnienie do przeglądarki internetowej Obsługuje wideo HTML5

Nowa międzynarodowa krytyka

Amerykański senator Lindsey Graham, republikanin z Karoliny Południowej, który przebywa obecnie w Kijowie, wezwał zarówno Niemcy, jak i Stany Zjednoczone do dostarczenia mu czołgów bojowych.

Do Niemców: wyślijcie czołgi na Ukrainę, bo ich potrzebują, to jest w waszym narodowym interesie [Russian President Vladimir] Putin przegrywa na Ukrainie.

„Do administracji Bidena: wyślijcie amerykańskie czołgi, aby inni mogli pójść za naszym przykładem” – powiedział.

Tymczasem Łotwa, Litwa i Estonia wydały wspólne oświadczenie wzywające Niemcy do przekazania czołgów Ukrainie.

„Jest to konieczne, aby powstrzymać rosyjską agresję, pomóc Ukrainie i szybko przywrócić pokój w Europie. Niemcy, jako główne mocarstwo europejskie, ponoszą w tym względzie szczególną odpowiedzialność” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze przez łotewskiego ministra spraw zagranicznych Edgara Renkivicsa. .

Jaki był wynik rozmów Rammstein?

Kierowane przez USA spotkanie około 50 sojuszników Ukrainy nie przyjęło decyzji o szybkim wysłaniu na Ukrainę niemieckich czołgów bojowych Leopard-2.

Mimo wielokrotnych wezwań Kijowa do zakupu nowego sprzętu wojskowego, niemiecki rząd obawia się nagłych ruchów, które mogłyby skłonić Moskwę do dalszej eskalacji konfliktu.

Według doniesień medialnych, wysocy urzędnicy amerykańscy w rozmowach doradzali Kijowowi opóźnienie dużej ofensywy przeciwko siłom rosyjskim.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że nie może powiedzieć, kiedy zostanie podjęta decyzja w sprawie czołgów, ale Berlin jest gotów „szybko działać”, jeśli sojusznicy osiągną konsensus.

„Wszystkie za i przeciw muszą być rozważone bardzo ostrożnie” – dodał Pistorius.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał grupę w przemówieniu wideo do „przyspieszenia” dostaw broni i podkreślił, że niemiecki czołg Leopard jest podstawową potrzebą.

READ  Izrael intensyfikuje swój atak na południową Strefę Gazy, wywołując ponowne obawy w związku z ofiarami śmiertelnymi wśród cywilów

„Każdego dnia dajemy jasno do zrozumienia, że ​​nie ma alternatywy i że trzeba podjąć decyzję w sprawie czołgów” – powiedział.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział, że brak porozumienia nie przeszkodzi w szkoleniu sił ukraińskich na czołgach bojowych Leopard-2 w Polsce.

Niemniej jednak alianci zgodzili się na sprzęt wojskowy wart miliardy dolarów, w tym pojazdy opancerzone i amunicję, potrzebny do odparcia sił rosyjskich.

mm/fb (AFP, AP, dpa, Reuters)