27 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą: aktualizacje na żywo

KIJÓW, Ukraina — Rosja i Ukraina zwiększają swoje siły zbrojne na południu Ukrainy w związku z oznakami, że walki mogą wkrótce się nasilić, powiedział w środę przedstawiciel Organizacji Narodów Zjednoczonych, ostrzegając, że nagromadzenie wojsk jeszcze bardziej zagrozi bezpieczeństwu największej w Europie elektrowni jądrowej w Zaporożu.

„Sytuacja się nie poprawia” – powiedział szef agencji nuklearnej ONZ Rafael Mariano Grossi po wypłynięciu na linię frontu w celu odwiedzenia elektrowni w środę. „Oczywiste jest, że w całym regionie nasila się aktywność wojskowa, dlatego należy podjąć wszelkie możliwe środki i środki ostrożności, aby fabryka nie została zaatakowana i mogła być chroniona”.

Jego uwagi pojawiają się zaledwie kilka godzin po eksplozjach, które wstrząsnęły miastem Melitopol, okupowanym przez wojska rosyjskie, w tym samym rejonie, gdzie znajduje się elektrownia. Niektórzy ukraińscy urzędnicy zidentyfikowali miasto jako cel kontrataku oczekiwanego tej wiosny, kiedy Kijów prawdopodobnie będzie dążył do odzyskania terytorium utraconego na rzecz Moskwy po całkowitym podboju 13 miesięcy temu.

Pan Grossi, dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, przekroczył w środę linię frontu z terytorium kontrolowanego przez Ukrainę na terytorium kontrolowane przez siły rosyjskie, aby dotrzeć do kompleksu nuklearnego. Rosja przejęła kompleks ponad rok temu i zainstalowała tam artylerię, aby bombardować pobliskie miasta.

Grossi od miesięcy ostrzegał, że bombardowania wokół stacji – z których część uderzyła w krytyczny sprzęt – mogą doprowadzić do katastrofalnej awarii nuklearnej. We wtorkowym wywiadzie powiedział, że sytuacja nie ma precedensu w historii cywilnej energetyki jądrowej, a na konferencji prasowej w elektrowni w środę wyraził nowe obawy.

Powiedział, że były „otwarte rozmowy na temat ataków i kontrataków”, ale nie podał dalszych szczegółów na temat wzrostu siły.

Kompleks nuklearny znajduje się na wschodnim brzegu Dniepru, za liniami rosyjskimi. Siły ukraińskie stacjonują na zachodnim brzegu rzeki naprzeciw elektrowni, a także utrzymują terytorium po wschodniej stronie rzeki, około 36 mil od kompleksu.

READ  Trzy osoby zostały ranne w wybuchu w rosyjskim mieście spowodowanym przez ukraińskiego drona

Przywódcy wojskowi Ukrainy ukrywają, gdzie uderzą w spodziewanej wiosennej kontrofensywie, która zostanie wzmocniona napływem pomocy wojskowej ze Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników. Jako możliwą lokalizację rozważany jest również region Donbasu we wschodniej Ukrainie.

Ukraiński kontratak ma na celu odwrócenie sytuacji w ofensywie rozpoczętej przez Moskwę na wschodzie w tym roku. Ta ofensywa wywołała ciężkie walki wokół miasta Bachmut w obwodzie donieckim, części Donbasu, oraz w innych miastach wzdłuż linii frontu. Rosyjskie zdobycze były bardzo ograniczone.

Ale obwód zaporoski jest także atrakcyjnym celem dla władz w Kijowie. Siły ukraińskie mogą dążyć do posuwania się na południe w kierunku Melitopola i wybrzeża Morza Azowskiego, mając nadzieję na odcięcie połowy pasa terytorium okupowanego przez Rosję, łączącego Krym ze wschodnią Ukrainą.

Takie postępowanie pokrzyżowałoby jeden z wojskowych celów Kremla, jakim jest zajęcie terytorium wzdłuż ukraińskiego wybrzeża w celu stworzenia mostu lądowego między dwoma regionami, które kontroluje od 2014 roku.

Mikita Potorajew, ukraiński deputowany, powiedział w środę, że ataki w Melitopolu stanowiły „część procesu przygotowań” przed takim atakiem.

Eksplozje miały miejsce w Melitopolu około 5:30 rano Władimir Rogow, prorosyjski urzędnik okupacyjny, powiedział w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram. Powiedział, że stacja kolejowa została uszkodzona i uszkodzona została część sieci elektrycznej, dodając, że nie ma ofiar.

Zakład w Zaporożu znajduje się około 80 mil na północny zachód od Melitopola. Grossi prowadził bezowocne rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Rosji Władimirem Putinem w celu stworzenia strefy bezpieczeństwa wokół kompleksu. Rosja stawiała opór oddaniu kontroli nad fabryką.

„To bardzo ważne, abyśmy zgodzili się co do podstawowej zasady, że w żadnym wypadku elektrownia jądrowa nie powinna być atakowana ani wykorzystywana do atakowania innych” – powiedział Grossi.

W dorozumianej naganie Rosji dodał: „To jest elektrownia atomowa. To nie jest baza wojskowa. To nigdy nie powinno być bazą wojskową”.

READ  Prezydent Ukrainy nakazuje pełną mobilizację wojskową