2 lipca, 2024

Niemcy pokonały Danię 2:0 i zakwalifikowały się do ćwierćfinału Mistrzostw Europy 2024 po przerwaniu rozgrywek z powodu burzy

DORTMUND, Niemcy (AP) – Niech wzrośnie ten patriotyczny zapał. Gospodarze, Niemcy, awansują do ćwierćfinału w Mistrzostwa Europy Po mokrym i brutalnym zwycięstwie nad Danią w sobotę.

„Jedziemy do Berlina” – śpiewali radośni niemieccy kibice, którzy początkowo zmokli w deszczu i zimnie po tym, jak burza przerwała grę na 25 minut, a następnie obserwowali, jak ich drużyna wykorzystuje kolejne rozmowy wideo, które pomogły przypieczętować zwycięstwo 2:0 w meczu Dortmundzie.

Dwa kolejne zwycięstwa sprawią, że Niemcy udają się do stolicy na finał 14 lipca, co może okazać się wakacyjną bajką dla narodu, którego drużyna piłkarska wyszła po serii słabych występów na dużych turniejach.

W meczu z Duńczykami mogło być jednak zupełnie inaczej.

Wrzawa w gospodarzach wybuchła, gdy w 50. minucie duński obrońca Joachim Andersen strzelił głównego gola z bliskiej odległości, a wynik wskazywał na remis 0:0. Jednak w fazie przygotowawczej system VAR wykrył spalonego, podyktował rzut wolny i piłka została natychmiast zagrana, w wyniku czego dośrodkowanie Davida Rauma trafiło w wyciągniętą prawą rękę Andersena.

VAR ponownie interweniował i podyktowano rzut karny. Kai Havertz skutecznie wykonał rzut karny, a drugiego gola – trzeciego gola w turnieju, tyle samo, co Gruzin Giorgis Mikotadze – w 68. minucie dołożył Jamal Musiala.

Niemiecki obrońca Niko Schlotterbeck powiedział: „Zagraliśmy wspaniały mecz. Dzisiaj znowu mieliśmy szalonych fanów. Gramy z wielką radością, gramy z radością i to jest najpiękniejsza rzecz w piłce nożnej”.

Było to pierwsze zwycięstwo Niemiec w fazie pucharowej dużego turnieju od 2016 r., gdyż reprezentacja narodowa nie awansowała z fazy grupowej dwóch finałów Pucharu Świata z rzędu i przegrała w 1/8 finału ostatniego Euro w 2021 r. zastępy niebieskie. Anglia.

Niemcy zmierzą się następnie z Hiszpanią lub Gruzją i staną się drugą drużyną, która po tym awansuje z 1/8 finału Szwajcaria pokonała obrońcę tytułu Włochy 2:0 Wcześniej w sobotę.

READ  Trent Bray został głównym trenerem piłki nożnej w stanie Oregon

Trener Niemiec Julian Nagelsmann powiedział niemieckiemu nadawcy ZDF, że wykorzystał opóźnienie spowodowane deszczem, aby pokazać zdarzenia swoim zawodnikom z meczu.

Rzeczywiście, zawodnikom udało się wejść do szatni w cieniu grzmotów, błyskawic i ulewnego deszczu, co spowodowało, że widzowie z pierwszych rzędów byli odsłonięci, gdy wspinali się na trybuny. Wielu z nich wykorzystało flagi, którymi machali przed meczem, aby powitać zawodników na boisku, jako tymczasowe parasole.

„Och, jakie to jest piękne” – śpiewali niektórzy, a kilku duńskich fanów tańczyło w wodospadach na trybunach.

Nastąpiło około 20-minutowe opóźnienie, zanim przestał padać deszcz i gracze wrócili na boiska, rozgrzewając się, zanim gra została wznowiona kilka minut później.

To spowodowało, że trener Danii Kasper Hjulmand ubolewał nad kluczowymi minutami, w których zapadały decyzje VAR.

„Mam tutaj zdjęcie” – powiedział, wyciągając telefon na konferencji prasowej po meczu. „Strzał został oddany z odległości jednego centymetra (spalony). Z punktu widzenia statystyk i danych nie ma to sensu. Nie w ten sposób powinniśmy wykorzystywać technologię VAR.

„Jestem już bardzo zmęczony tymi absurdalnymi przepisami dotyczącymi piłki ręcznej. Joachim biegł normalnie. To normalna sytuacja”.