Największa japońska firma telekomunikacyjna i największa gazeta wydały stanowcze ostrzeżenie przed sztuczną inteligencją, twierdząc, że pozostawiona bez kontroli może doprowadzić do upadku społeczeństwa, jakie znamy. Dodają, że oczekuje się również, że technologia w pewnym stopniu poprawi wydajność pracy.
Nippon Telegraph & Telephone (NTT) i Yomiuri Shimbun Holdings Group w poniedziałek Przedstawiono wspólny wniosek Jeśli chodzi o tworzenie generatywnej sztucznej inteligencji, nalegał, aby urzędnicy dokonali przeglądu przepisów dotyczących tej technologii, twierdząc, że sztuczna inteligencja już ma negatywny wpływ na użytkowników.
„Jeśli pozwolmy, aby generatywna sztuczna inteligencja pozostała niekontrolowana, zaufanie do społeczeństwa jako całości może zostać nadszarpnięte, ponieważ ludzie będą coraz bardziej nieufni wobec siebie i tracą bodźce do zapewniania autentyczności i wiarygodności” – czytamy w artykule. „Istnieją obawy, że w najgorszym przypadku demokracja i porządek społeczny mogą upaść, co doprowadzi do wojen”.
Obie firmy stwierdziły, że ludzie nie są w stanie w pełni kontrolować tej technologii, zauważając, że sztuczna inteligencja „polega na zaufaniu” i że ludzi „można łatwo oszukać”. Z badania wynika, że projektowanie systemów sztucznej inteligencji w celu przyciągnięcia uwagi użytkowników było również szkodliwe, naruszając „autonomię i godność, czyli dwie podstawowe wartości, które pozwalają jednostkom w naszym społeczeństwie być wolnymi”.
We wniosku krytykowano także wykorzystanie sztucznej inteligencji w szkołach, zwłaszcza w przypadku młodszych uczniów, których „zdolność do podejmowania właściwych decyzji nie jest w pełni dojrzała”.
Grupa wzywa rząd Japonii do podjęcia niezbędnych działań, w tym przyjęcia przepisów chroniących wybory, bezpieczeństwo narodowe i zaostrzenie przepisów dotyczących praw autorskich. Uznając, że wszelkie reformy prawne będą wymagały czasu, organizacje wzywają krajowych liderów mediów i przemysłu do wprowadzenia zasad dotyczących wdrażania technologii sztucznej inteligencji.
Choć w raporcie zachowano ostrożność w odniesieniu do wad sztucznej inteligencji, nie zignorowano w nim całej technologii, zauważając, że dżin wyszedł z butelki dawno temu i nie było odwrotu.
„Technologia sztucznej inteligencji sama w sobie jest już niezbędna społeczeństwu”. Firmy podały. „Jeśli technologia sztucznej inteligencji jako całość zostanie odrzucona jako niegodna zaufania ze względu na wymykającą się spod kontroli generatywną sztuczną inteligencję, produktywność ludzkości może spaść”.
Japonia, podobnie jak Stany Zjednoczone, znalazła się w impasie w kwestii regulacji sztucznej inteligencji. Tymczasem Unia Europejska ratyfikowała już umowę przejściową ustalającą zasady dotyczące sztucznej inteligencji, które mogą określić, jak w przyszłości zachowają się inne kraje.
Ustawa o sztucznej inteligencji, jak się ją nazywa, ustanawia zasady dla wielu branż, od bankowości po transport, a także wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób organy ścigania mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję w swoich obowiązkach. Omówiono także, jak budować duże modele językowe w celu ochrony prywatności jednostek i tajemnic firmowych.
More Stories
JPMorgan oczekuje, że Fed obniży w tym roku referencyjną stopę procentową o 100 punktów bazowych
Akcje giganta chipów sztucznej inteligencji Nvidia spadły pomimo rekordowej sprzedaży wynoszącej 30 miliardów dolarów
Stowarzyszenie Graczy NFL pozywa DraftKings na kwotę około 65 milionów dolarów