13 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy symulują „miniaturowy” tunel czasoprzestrzenny bez rozdzierania przestrzeni i czasu | przestrzeń

Ostoja science fiction, jest niewielka i nie istnieje w przestrzeni fizycznej, ale naukowcy twierdzą, że stworzyli coś, co teoretycznie jest tunelem czasoprzestrzennym.

Naukowcy ogłaszają, że zasymulowali dwie mini czarne dziury w komputerze kwantowym i przesłali między nimi wiadomość przez coś, co wygląda jak tunel w czasoprzestrzeni.

Powiedzieli, że na podstawie teleportowanych informacji kwantowych pojawił się przejezdny tunel czasoprzestrzenny, ale w eksperymencie nie powstały żadne rozdarcia w przestrzeni i czasie, zgodnie z badaniem opublikowanym w Nature w środę.

Tunel czasoprzestrzenny – rozdarcie w czasie i przestrzeni – jest pomostem między dwoma odległymi regionami wszechświata. Naukowcy nazywają je mostami Einsteina-Rosena na cześć fizyków, którzy je opisali: Alberta Einsteina i Nathana Rosena.

„Wygląda jak kaczka, chodzi jak kaczka, skrzeczy jak kaczka. W tym momencie możemy powiedzieć – że mamy coś, co pod względem właściwości, na które patrzymy, wygląda jak tunel czasoprzestrzenny, ” powiedział fizyk i współautor badań, Joseph Leiken z Fermilab, Physics American Parts and Accelerator Lab.

Fizyk z Caltech, Maria Spiropoulou, współautorka artykułu, opisała badania jako mające właściwości „mini tunelu czasoprzestrzennego” i teraz ma nadzieję, że krok po kroku wykona „dorosłe tunele czasoprzestrzenne i małe tunele czasoprzestrzenne”. Dynamikę tunelu czasoprzestrzennego zaobserwowano na urządzeniu kwantowym w Google o nazwie Sycamore Quantum Processor.

Eksperci niezaangażowani w eksperyment ostrzegali, że ważne jest, aby pamiętać, że tunel czasoprzestrzenny nie powstał w rzeczywistości, ale zauważyli przyszłe możliwości.

Daniel Harlow, fizyk z Massachusetts Institute of Technology, powiedział New York Timesowi Eksperyment opierał się na modelowaniu, które było tak proste, że można je było studiować za pomocą ołówka i papieru.

„Powiedziałbym, że nie uczy nas to niczego o grawitacji kwantowej, czego byśmy już nie wiedzieli” – napisał Harlow. „Z jednej strony uważam, że jest to ekscytujące osiągnięcie techniczne, ponieważ jeśli nie możemy tego zrobić (a jeszcze tego nie zrobiliśmy), to symulowanie bardziej interesujących teorii grawitacji kwantowej z pewnością nie będzie możliwe”.

READ  Astronomowie z Hat Creek Observatory śledzą „najjaśniejszy obiekt, jaki kiedykolwiek widziano”

Sami autorzy badania wyjaśniają, że naukowcom jeszcze daleka droga do tego, by przez ten portal móc wysyłać ludzi czy inne organizmy.

„Eksperymentalnie powiem ci, że to bardzo, bardzo daleko. Ludzie podchodzą do mnie i pytają:„ Czy możesz umieścić swojego psa w tunelu czasoprzestrzennym? ”Więc nie” – powiedział Spiropolo dziennikarzom podczas odprawy wideo. „…To ogromny skok.”

„Istnieje różnica między tym, że coś jest możliwe w zasadzie, a możliwe w praktyce” – powiedział Lyken.

„Więc nie wstrzymuj oddechu przed wysłaniem psa przez tunel czasoprzestrzenny. Od czegoś trzeba zacząć. I myślę, że to dla mnie ekscytujące, że w ogóle możemy to zdobyć.”

Te tunele czasoprzestrzenne są zgodne z ogólną teorią względności Einsteina, która koncentruje się na grawitacji, jednej z podstawowych sił we wszechświecie. Fizyk John Wheeler ukuł termin „tunel czasoprzestrzenny” w latach pięćdziesiątych XX wieku.

„Te pomysły istnieją od dawna i są to bardzo potężne pomysły” – powiedział Laikin. „Ale ostatecznie zajmujemy się nauką eksperymentalną i od bardzo dawna zmagamy się ze sposobem zbadania tych pomysłów w laboratorium. I to jest w tym naprawdę ekscytujące. To nie tylko:„ Dobra, tunele czasoprzestrzenne są fajne”. To jest sposób rzeczywistego spojrzenia na to. Są to bardzo podstawowe problemy związane z przebywaniem w środowisku laboratoryjnym”.

z Reuterem