6 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rzadka kometa zbliża się do punktu najbliższego Ziemi od 50 000 lat

Przez nasz region przelatuje lodowy gość z odległego Układu Słonecznego.

Kometę długookresową C/2022 E3 (ZTF) można teraz zobaczyć przez średniej wielkości teleskop, a jeśli nadal będzie się rozjaśniać, powinna być łatwo widoczna w lornetce i być może gołym okiem na wystarczająco ciemnym niebie.

Kometa została odkryta 2 marca 2022 roku w Obserwatorium Palomar w Caltech niedaleko San Diego. Obiekt tranzytowy Zwicky48-calowy teleskop i system kamer zaprojektowany do skanowania całego nieba w poszukiwaniu zdarzeń, takich jak zderzenia gwiazd i poruszające się obiekty, takie jak asteroidy i komety.

Być może pamiętasz kometę C/2021 A1 (Leonard), która pojawiła się przed świtem w grudniu 2021 r., lub kometę C/2020 F3 (NEOWISE) w lipcu 2020 r., która przetrwała bliskie spotkanie ze Słońcem wystarczająco długo, by zapewnić wieczorne obserwacje także.

Oczekuje się, że oferta C/2022 E3 (ZTF) spadnie gdzieś pomiędzy. Nie tak jasny jak Newy’ego, ale łatwiejszy do zobaczenia niż Leonarda.

Wyzwanie związane z obserwacją komet polega na tym, że są one najbardziej widoczne, gdy znajdują się najbliżej Słońca, ponieważ parujący lód wypycha pył, tworząc warkocz oświetlony przez Słońce. Kiedy obiekty na niebie znajdują się najbliżej słońca, znajdują się również nisko nad horyzontem w pobliżu wschodu słońca, co powoduje, że gubią się w blasku słońca.

To jedyna rzecz, jaką robi kometa ZTF. Jego podróż przez Układ Słoneczny prowadzi go ścieżką znacznie wyżej na naszym niebie, wynosząc go ponad horyzont w najciemniejszych godzinach wczesnego poranka.

Wyświetlanie wskazówek

Aby zobaczyć C/2022 E3 (ZTF), spójrz na północny wschód na kilka godzin przed wschodem słońca. W przeciwieństwie do poprzednich komet, ta kometa ma obecnie bardzo zwarty przecinek, świecący obłok gazu bezpośrednio wokół komety oraz krótki, cienki warkocz.

READ  Naukowcy z U of M odkryli miejsce katastrofy ogromnego meteorytu pod Inver Grove Heights

Kometa będzie nieco ponad połową między horyzontem a kierunkiem (Zenith). Spójrz między konstelacje Corona Borealis i Hercules.

Lokalizacje komety C/2022 E3 (ZTF) do stycznia 2023 r

Kometa będzie przemieszczać się na północ przez cały miesiąc.

Kiedy 12 stycznia osiągnie punkt najbliższy Słońcu, będzie mniej więcej w połowie drogi między lewą ręką Herkulesa a gwiazdozbiorem Corona Borealis w kształcie litery C. W ciągu następnego tygodnia kometa będzie przemieszczać się między Herkulesem i miejmy nadzieję, że będzie jaśniejsza im bliżej dostaje.

Najlepszym momentem może być 26 stycznia, kiedy kometa pojawi się nad Wielką Niedźwiedzicą, lub 2 lutego, kiedy kometa C/2022 E3 (ZTF) znajdzie się najbliżej Ziemi.

Kometa ma jasność 7,6 magnitudo i miejmy nadzieję, że ma jasność 6 magnitudo, czyli ponad cztery razy jaśniejszą.