6 lutego, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy odkryli skamieliny olbrzymich pierzastych dinozaurów w Patagonii w Chile

(Reuters) – Naukowcy z chilijskiego regionu Patagonii odkryli skamieniałości najbardziej wysuniętych na południe dinozaurów zarejestrowanych poza Antarktydą, w tym skamieniałe szczątki gigantów, które zdominowałyby łańcuch pokarmowy regionu przed ich masowym wyginięciem.

Według South American Journal of Geosciences skamieliny megaraptora, mięsożernego dinozaura, który żył w niektórych częściach Ameryki Południowej w okresie kredy około 70 milionów lat temu, miały rozmiary do 10 metrów.

„Straciliśmy kawałek” – powiedział Reuterowi Marcelo Lippi, dyrektor Chilijskiego Instytutu Antarktycznego. „Wiedzieliśmy, gdzie są duże ssaki, będą też duże drapieżniki, ale jeszcze ich nie znaleźliśmy”.

Szczątki, które zostały wydobyte z doliny Rio de las Chinas na dalekim południu Chile w dorzeczu Magallanes w latach 2016-2020, obejmują również niezwykłe szczątki niezwykłego dinozaura podobnego do welociraptora, który prawdopodobnie żył pokryty piórami.

Według badacza z University of Chile, Jareda Amodio, próbki mają pewne cechy, których nie można znaleźć w ich argentyńskich lub brazylijskich odpowiednikach.

„Mógł to być nowy gatunek, co jest bardzo prawdopodobne, lub należał do innej blisko spokrewnionej rodziny dinozaurów” – powiedział, dodając, że potrzebne są bardziej rozstrzygające dowody.

Badania rzucają również więcej światła na warunki uderzenia meteorytu na meksykański półwysep Jukatan, który mógł spowodować wyginięcie dinozaurów około 65 milionów lat temu.

Leppe z INACH odnotował gwałtowny spadek temperatur w dzisiejszej Patagonii i fale intensywnego zimna, które trwały kilka tysięcy lat, w przeciwieństwie do ekstremalnie gorącego klimatu, który panował przez większą część okresu kredowego.

READ  SpaceX Booster wystartował po raz 15 w ramach misji Starlink - Spaceflight Now

„Ogromna różnorodność, którą obserwujemy, różnorodność biologiczna, reagowała również na bardzo silne bodźce środowiskowe” – powiedział Libby.

„Ten świat był już wcześniej w kryzysie (meteoryt), co jest widoczne w skałach doliny Rio de las w Chinach” – powiedział.

(Reportaż Marion Giraldo) Pisanie: Sarah Moreland, montaż: Alistair Bell

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.