15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy odkryli największy krater na Ziemi 100 000 lat temu

Naukowcy odkryli największy krater na Ziemi 100 000 lat temu

Krater w kształcie półksiężyca w północno-wschodnich Chinach jest rekordem największego krateru uderzeniowego na Ziemi, który powstał w ciągu ostatnich 100 000 lat.

Przed 2020 r. jedyny inny krater uderzeniowy odkryty w Chinach został znaleziony w powiecie Xiuyan w przybrzeżnej prowincji Liaoning, zgodnie z oświadczeniem Obserwatorium Ziemi NASA.

Następnie, w lipcu 2021 roku, naukowcy potwierdzili, że struktura geologiczna w paśmie górskim Małego Xinganu powstała w wyniku zderzenia skały kosmicznej. Ziemia. Zespół opublikował w tym miesiącu w czasopiśmie opis nowo odkrytego krateru uderzeniowego Meteoryty i nauki planetarne.

Krater Yilan ma około 1,15 mili (1,85 km) szerokości i prawdopodobnie powstał około 46 000 do 53 000 lat temu, w oparciu o radiowęgiel węgla i organicznych osadów jeziornych z tego miejsca, czytamy w oświadczeniu NASA.

Naukowcy zebrali te próbki osadów, wydobywając rdzeń wiertniczy ze środka krateru, Magazyn Forbes zgłoszony.

Związane z: Awarie! 10 największych wyrobisk archeologicznych na Ziemi

Pod ponad 100 metrami warstwowych osadów jeziornych i bagiennych zespół znalazł płytę o grubości około 1000 stóp (320 metrów) z pękniętego granitu, granitu złożonego z wielu fragmentów skał połączonych w szyk. . Ta skała nosi charakterystyczne blizny, że została uderzona przez meteor.

Na przykład fragmenty skał wykazują oznaki topnienia i rekrystalizacji podczas uderzenia, ponieważ granit szybko się nagrzewa, a następnie ochładza. Inne fragmenty skały przetrwały ten proces topnienia i zamiast tego zawierają „wstrząsnięty” kwarc, który rozbił się w wyraźny wzór, gdy kosmiczna skała się rozbiła, według Forbesa.

Zespół odkrył również odłamki szkła w kształcie łzy i kawałki szkła podziurawione maleńkimi otworami utworzonymi przez bąbelki gazu. Te dwie cechy wskazują również, że miało tam miejsce uderzenie o dużej intensywności, zgodnie z oświadczeniem NASA.

Brakuje części południowego brzegu krateru Yilan, więc struktura geologiczna wygląda od góry jak półksiężyc, Zgłoszono globalne czasy. Chen Ming, jeden z autorów artykułu i pracownik naukowy z Guangzhou Institute of Geochemistry, powiedział Global Times, że takie kratery w kształcie półksiężyca są stosunkowo rzadkie na Ziemi.

READ  Sonda ESA związana z Jowiszem uderza w antenę

W październiku 2021 r. satelita Landsat 8 wykonał oszałamiające zdjęcie północnej krawędzi krateru, a naukowcy badają teraz, jak i kiedy zniknął południową krawędź, zgodnie z oświadczeniem NASA.

Tak zwany krater meteorytowy w Arizonie ustanowił rekord największego krateru uderzeniowego, który ma mniej niż 100 000 lat; Ma około 49 000 do 50 000 lat i ma średnicę 0,75 mili (1,2 km). Dla porównania, krater Xiuyan ma 1,8 km szerokości, ale jego wiek jest nieznany, donosi Forbes.

Powiązana zawartość:

Kosmiczne opowieści: 5 najdziwniejszych meteorów

Kiedy atakujesz kosmos: sześć najbardziej szalonych zderzeń meteorytów

ZDJĘCIA: Kratery ukryte pod pokrywą lodową na Grenlandii

Ten artykuł został pierwotnie opublikowany przez Nauka na żywo. Przeczytaj oryginalny artykuł tutaj.