22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy odkryli krater o szerokości 5 mil, który powstał po zniknięciu dinozaurów

Naukowcy odkryli krater o szerokości 5 mil, który powstał po zniknięciu dinozaurów

Nie, nie ta asteroida, która unicestwiła dinozaury, ale nieznany wcześniej krater 248 mil od wybrzeży Afryki Zachodniej, który powstał mniej więcej w tym samym czasie. Dalsze badania krateru Nader, jak się go nazywa, mogą zdestabilizować to, co wiemy o tym katastrofalnym momencie w historii naturalnej.

Uisdean Nicholson, adiunkt na Uniwersytecie Heriot-Watt w Edynburgu, zetknął się z kraterem przez przypadek – przeglądał dane z badań sejsmicznych dla innego projektu dotyczącego podziału tektonicznego między Ameryką Południową a Afryką i znalazł dowody na istnienie krateru poniżej 400 metrów osadów dna morskiego.

„Podczas interpretacji danych[natknąłem się]na tę bardzo niezwykłą cechę przypominającą krater, niepodobną do niczego, co widziałem wcześniej” – powiedział.

Aby mieć absolutną pewność, że krater został spowodowany uderzeniem asteroidy, powiedział, że konieczne będzie przewiercenie krateru i przetestowanie minerałów z dna krateru. Ma jednak wszystkie cechy wyróżniające, jakich mogliby się spodziewać naukowcy: prawidłowy stosunek szerokości krateru do głębokości, wysokość grzbietów i wysokość centralnego wzniesienia — kopca w centrum spowodowanego przez skały i osady wypychane przez ciśnienie uderzenia.

Mark powiedział: „Odkrycie krateru po uderzeniu w ziemię jest zawsze ważne, ponieważ jest tak rzadkie w zapisie geologicznym. Na Ziemi jest mniej niż 200 potwierdzonych struktur uderzeniowych i bardzo niewielu potencjalnych kandydatów, którzy nie zostali jeszcze jednoznacznie potwierdzeni”. Boslough, profesor nauk o Ziemi i planetarnych na Uniwersytecie Nowego Meksyku. Nie był zaangażowany w te badania, ale zgodził się, że może to być spowodowane asteroidą.

Najważniejszym aspektem odkrycia, powiedział Boslough, było to, że był to przykład podwodnego krateru uderzeniowego, którego jest tylko kilka znanych przykładów.

„Możliwość zbadania pod wodą krateru tej wielkości pomoże nam zrozumieć proces uderzeń oceanów, które są częstsze, ale gorzej zachowane i rozumiane”.

kaskadowe konsekwencje

Krater ma szerokość 8 kilometrów (5 mil) i Nicholson uważa, że ​​najprawdopodobniej został spowodowany przez asteroidę o szerokości ponad 400 metrów (1300 stóp), która wbiła się w skorupę ziemską.

READ  Astronauci NASA przypadkowo upuścili torbę z narzędziami podczas spaceru po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Chociaż jest znacznie mniejsza niż asteroida wielkości miasta, która spowodowała powstanie krateru Chicxulub o szerokości 100 mil, który uderzył u wybrzeży Meksyku i zniszczył większość życia na tej planecie, wciąż jest dość dużą kosmiczną skałą.

„(Rzadki) wpływ miał straszne konsekwencje zarówno lokalnie, jak i regionalnie – przynajmniej za Atlantykiem” – wyjaśnił Nicholson w e-mailu.

„Wystąpiłoby duże trzęsienie ziemi (o sile 6,5 – 7) i lokalnie grunt zatrząsł się znacząco. Ryk wybuchu atmosferycznego można było usłyszeć na całym świecie i spowodowałby poważne lokalne szkody w całym regionie.

Asteroida, która zabiła dinozaury, uderzyła wiosną

Spowodowałoby to „wyjątkowo duże” tsunami na wysokości 3200 stóp (1 kilometr) wokół krateru, rozpraszając się do wysokości około pięciu metrów po dotarciu do Ameryki Południowej.

Dla porównania, eksplozja atmosferyczna znacznie mniejszej asteroidy o szerokości 50 metrów w 1908 roku w Rosji, znanej jako Impreza Tunguska Zrównał z ziemią las o powierzchni 1000 kilometrów kwadratowych.

„Na około 400 metrach erupcja atmosferyczna (która spowodowała krater w Afryce Zachodniej) była znacznie większa”.

Informacje z mikroskamieniałości w pobliskich odwiertach poszukiwawczych pokazują, że krater powstał około 66 milionów lat temu – pod koniec okresu kredowego. Jednak nadal istnieje niepewność – margines lub błąd około miliona lat – co do jego dokładnego wieku.

Możliwe, że uderzenie asteroidy jest związane z efektem Chicxulub, lub może to być po prostu zbieg okoliczności – asteroida tej wielkości będzie uderzać w Ziemię co 700 000 lat, powiedział Nicholson.

Jeśli asteroida jest związana, mogło to być wynikiem pierwotnego rozpadu asteroidy w pobliżu Ziemi – z oddzielnymi fragmentami rozproszonymi podczas poprzedniej orbity Ziemi, lub może być częścią długotrwałego deszczu asteroid, który uderzył w Ziemię podczas około miliona lat.

Meteoryt eksplodował w powietrzu nad Antarktydą 430 000 lat temu

„Poznanie dokładnego wieku jest naprawdę kluczowe w testowaniu tego – znowu można to osiągnąć tylko poprzez kopanie”.

READ  NASA porzuca Marsa?

Powiedział, że nawet gdyby było to powiązane, efekt Chicxulub mógłby zostać osłabiony, ale dodałby do ogólnego zestawu wyników kaskadowych.

„Zrozumienie dokładnej natury związku z Chicxulub (jeśli w ogóle) jest ważne dla zrozumienia, co działo się w tym czasie w wewnętrznym Układzie Słonecznym i rodzi kilka interesujących nowych pytań” – powiedział Nicholson.

„Jeśli w tym samym czasie dochodzi do dwóch zderzeń, może są tam inne kratery i jaki jest efekt kaskadowy wielokrotnych zderzeń?”