30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NASA wykryła obiekt w kształcie deski surfingowej pędzący w pobliżu Księżyca: ScienceAlert

NASA wykryła obiekt w kształcie deski surfingowej pędzący w pobliżu Księżyca: ScienceAlert

W 2009 roku NASA wystrzeliła Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Jego ciągła misja polega na szczegółowym mapowaniu powierzchni Księżyca, identyfikowaniu potencjalnych miejsc lądowania, zasobów i interesujących obiektów, takich jak rury lawowe.

Misja kończy się sukcesem, co stanowi kolejny pokaz umiejętności NASA. Zmapowano około 98,2% powierzchni Księżyca, z wyłączeniem głęboko zacienionych obszarów w obszarach polarnych.

Jednak niedawno zespół LRO zademonstrował umiejętności z innego powodu: wykonał zdjęcia innego satelity pędzącego nad powierzchnią Księżyca.

Republika Korei, lub jak większość z nas nazywa Koreę Południową, uruchomiła swój projekt Danori Orbiter księżycowy w sierpniu 2022 r. Jest to pierwszy w kraju orbiter księżycowy, a jego misją jest opracowywanie i testowanie technologii – m.in. Internet satelitarny – I zrób mapę topograficzną powierzchni Księżyca.

Mapa pomoże wybrać przyszłe miejsca lądowania i zidentyfikować zasoby takie jak uran, hel-3, krzem, aluminium i lód wodny. Danori ma przy sobie szereg instrumentów, w tym spektrometr, magnetometr i różne kamery. Warto dodać, że posiada aparat, który pozwala mu fotografować zacienione rejony polarne wykraczające poza możliwości LRO.

Widok na południowokoreański statek Danori, koreański Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO). (Koreański Instytut Badań Kosmicznych)

NASA przyczyniła się do misji Danori Koreańskiego Instytutu Badań Kosmicznych (KARI). NASA zbudowała instrument Shadowcam, który rejestruje zacienione obszary na biegunach Księżyca.

W hołdzie złożonym innym podróżnikom kosmicznym LRO wykonał zdjęcia Danori przelatującej pod LRO.

5 i 6 marca oba orbitery przyspieszyły do ​​łącznej prędkości 11 500 km/h (7200 mil/h). Były trzy orbity, które umożliwiły LRO wykonanie zdjęć szybko poruszającego się Danori. Podczas każdego orbitowania pionowa separacja między nimi była inna.

Na pierwszym zdjęciu LRO znajdowało się 5 km (3 mile) nad Danori. LRO musiał zmienić kąt. Aby złapać Danoriego, musiał wycelować pod kątem 43 stopni w dół od zwykłego kąta.

Danori pojawia się jako linia na zdjęciu LRO wykonanym 5 km nad nią.  Źródło obrazu: NASA/Goddard/Uniwersytet Stanowy w Arizonie
Danori pojawia się jako linia na zdjęciu LRO wykonanym 5 km nad nią. (NASA/Goddard/Uniwersytet Stanowy w Arizonie)

Na drugiej orbicie tylko 4 km (2,5 mil) dzieliło dwa orbitery.

READ  Sztuczna inteligencja redukuje problem fizyki kwantowej o 100 000 równań do zaledwie czterech
Podczas drugiej orbity LRO wykonało zdjęcie Danori z wysokości zaledwie 4 kilometrów (2,5 mil) nad nią.  LRO był skierowany pod kątem 25 stopni w stronę południowokoreańskiego statku kosmicznego.  Źródło obrazu: NASA/Goddard/Uniwersytet Stanowy w Arizonie
Podczas drugiej orbity LRO wykonało zdjęcie Danori z wysokości zaledwie 4 kilometrów (2,5 mil) nad nią. LRO był skierowany pod kątem 25 stopni w stronę południowokoreańskiego statku kosmicznego. (NASA/Goddard/Uniwersytet Stanowy w Arizonie)

Na trzeciej i ostatniej orbicie odległość między obydwoma pojazdami była większa: 8 kilometrów (5 mil). Tym razem LRO był zorientowany pod kątem 60 stopni.

Na obrazku po prawej stronie piksele Danuri nie są rozmazane.  Kiedy LRO wykonało to zdjęcie, znajdowało się 8 kilometrów (5 mil) nad Danori.  Obraz został obrócony o 90 stopni, aby wyglądał tak, jak widziałby go człowiek, gdyby był na pokładzie LRO i wyglądał przez okno.  Źródło obrazu: NASA/Goddard/Uniwersytet Stanowy w Arizonie
Na obrazku po prawej stronie piksele Danuri nie są rozmazane. Kiedy LRO wykonało to zdjęcie, znajdowało się 8 kilometrów (5 mil) nad Danori. Obraz jest obrócony o 90 stopni, aby wyglądał tak, jak widziałby go człowiek, gdyby był na pokładzie LRO i wyglądał przez okno. (NASA/Goddard/Uniwersytet Stanowy w Arizonie)

Na ostatnim zdjęciu ciężko dostrzec Danori.

NASA twierdzi, że Danori znajduje się w białym polu w prawym rogu zdjęcia.  Jeśli to widzisz, powinieneś rozważyć zostanie naukowcem obywatelskim.  Dla porównania, krater nad białym pudełkiem ma średnicę 12 km (7,5 mil).  Źródło obrazu: NASA/Goddard/Uniwersytet Stanowy w Arizonie
NASA twierdzi, że Danori znajduje się w białym polu w prawym rogu zdjęcia. Jeśli to widzisz, powinieneś rozważyć zostanie naukowcem obywatelskim. Dla porównania, krater nad białym pudełkiem ma średnicę 12 km (7,5 mil). (NASA/Goddard/Uniwersytet Stanowy w Arizonie)

To nie pierwszy raz, kiedy para orbiterów bierze udział w grze fotograficznej. W kwietniu 2023 r. przyszła kolej Danori na zrobienie zdjęcia LRO. W tym czasie koreański statek kosmiczny przeleciał około 18 kilometrów (11 mil) nad LRO i wykonał jego zdjęcia. ShadowCam narzędzie.

Danori wykonał to zdjęcie LRO, gdy satelita NASA znajdował się 18 km (11 mil) pod nim.  Łączna prędkość obu statków kosmicznych wyniosła 11 000 kilometrów na godzinę (7000 mil na godzinę).Zdjęcie: NASA/KARI/Arizona State University
Danori wykonał to zdjęcie LRO, gdy satelita NASA znajdował się 18 km (11 mil) pod nim. Łączna prędkość obu statków kosmicznych wyniosła 11 000 km/h (7000 mil/h) (NASA/Curry/Arizona State University)

To nie pierwszy raz, kiedy orbity księżycowe robią sobie nawzajem zdjęcia. W 2014 roku LRO przechwycił należącą do NASA sondę Lunar Atmphere and Dust Environment Explorer (LADEE), a następnie wysłał ją w stronę powierzchni Księżyca. Czytałem o tym Tutaj.

Artykuł ten został pierwotnie opublikowany przez Wszechświat dzisiaj. Przeczytać Oryginalny artykuł.