25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NASA wybiera SpaceX do uruchomienia małej kosmicznej misji wspólnego podróżowania

NASA wybiera SpaceX do uruchomienia małej kosmicznej misji wspólnego podróżowania

WASZYNGTON — NASA wybrała SpaceX do wystrzelenia dwóch małych satelitów do badania pogody kosmicznej w ramach misji wspólnych przejazdów w 2025 r.

29 września NASA ogłosiła, że ​​przyznała firmie SpaceX zamówienie na misję wystrzelenia satelitów rozpoznawczych Tandem Reconnection i Space Electrodynamics Reconnaissance (TRACERS), czyli pary małych satelitów, które będą badać pogodę kosmiczną i magnetosferę z niskiej orbity okołoziemskiej.

NASA wybrała TRACERS w 2019 roku na misję Small Heliophysics Explorer (SMEX) za jedyne 115 milionów dolarów. W tamtym czasie planowano, że zostanie wystrzelony jako ładunek dodatkowy wraz z inną misją SMEX, Polarimeter for Unifying Corona and Heliosfera (PUNCH). Jednak w sierpniu 2022 r. NASA podała, że ​​PUNCH poleci na pokładzie tej samej rakiety Falcon 9, co misja tej agencji w 2025 r.: Astrofizyka, Spektrofotometr do historii Wszechświata, Era rejonizacji i Eksplorator lodu (SPHEREx).

W ogłoszeniu NASA o wystrzeleniu Tracerów nie wspomniano, w jaki sposób statek kosmiczny zostanie wystrzelony w inny sposób niż Falcon 9, ani nie określono daty startu. TRACERS będzie głównym ładunkiem misji wspólnych przejazdów, która wejdzie na orbitę synchroniczną ze Słońcem nie później niż w kwietniu 2025 r., powiedział 29 września rzecznik NASA Lejay Lockhart.

Podobnie jak w przypadku poprzednich nagród przyznanych w ramach umowy Venture Class Acquisition of Dedicated and Rideshare (VADR), NASA odmówiła podania wartości zamówienia na misję, twierdząc, że takie informacje są „informacjami wrażliwymi na konkurencję”, które mogą mieć wpływ na oferty dotyczące przyszłych zamówień na misje. Według rządowej bazy danych zamówień, 26 września NASA dodała 3,593 miliona dolarów do kontraktu VADR SpaceX, ale nie powiązała tego wyraźnie z zamówieniem na misję TRACERS.

Po umieszczeniu na orbicie synchronicznej ze Słońcem obie sondy będą wielokrotnie przekraczać polarne granice magnetosfery Ziemi, gdzie linie pola zaginają się w stronę bieguna północnego i południowego, aby zbadać interakcje zwane rekoneksją magnetyczną między wiatrem słonecznym a magnetosferą Ziemi. . .

READ  Daily Telescope: Oszałamiające nowe zdjęcie Io odsłania pióropusz wulkanu

Misją kieruje David Miles z Uniwersytetu Iowa, który objął stanowisko głównego badacza po śmierci Craiga Klitzinga, również z Uniwersytetu Iowa, w sierpniu. Sonda jest budowana przez Millennium Space Systems.