29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NASA używa lasera do przesłania filmu przedstawiającego kota o imieniu Taters na odległość ponad 30 milionów kilometrów

NASA używa lasera do przesłania filmu przedstawiającego kota o imieniu Taters na odległość ponad 30 milionów kilometrów

NASA wyemitowała wideo w wysokiej rozdzielczości pt Kot o imieniu Taters Amerykańska agencja kosmiczna podała w poniedziałek, że statek kosmiczny powrócił na Ziemię z odległości około 30 milionów mil.

15-sekundowy klip wideo został przesłany na Ziemię w ramach eksperymentu NASA w zakresie komunikacji optycznej w przestrzeni kosmicznej. Agencja kosmiczna ma nadzieję, że pewnego dnia będzie mogła transmitować wideo i inne dane o bardzo dużej przepustowości z głębokiego kosmosu, co umożliwi przyszłe misje załogowe poza orbitą Ziemi.

Jak film Taters the Cat dostał się w kosmos?

Podczas gdy zwierzęta, w tym A Kot o imieniu FeliciteByliśmy już w kosmosie i Taters nie był jednym z nich. Według NASA pomarańczowy pręgowany jest pracownikiem JPL.

Film przedstawiający Tatersa goniącego czerwoną kropkę wskaźnika laserowego został przesłany do NASA za 1,2 miliarda dolarów duch Sonda asteroid przed wystrzeleniem w październiku. Psyche odbywa sześcioletnią podróż liczącą 3,2 miliarda mil do rzadkiej asteroidy bogatej w metale, która może zawierać wskazówki dotyczące powstania jąder planet skalistych, takich jak Ziemia.

Transmisja wideo Tatersa została nakręcona 11 grudnia w drodze do asteroidy.

„Jednym z celów jest zademonstrowanie możliwości szerokopasmowej transmisji wideo na odległość milionów kilometrów” – powiedział Bill Klippstein, kierownik projektu demonstracji technologii w JPL. „Nic na Psyche nie generuje danych wideo, więc zazwyczaj wysyłamy pakiety losowo generowanych danych testowych”. . „Aby jednak uczynić ten kamień milowy jeszcze bardziej niezapomnianym, zdecydowaliśmy się współpracować z projektantami z JPL, aby stworzyć zabawny film, który oddaje istotę demonstracji w ramach misji Psyche”.

W jaki sposób wideo z kotem Taters zostało wysłane na Ziemię?

Jak podała NASA, do transmisji wideo w postaci zakodowanego lasera w bliskiej podczerwieni z Psyche do Teleskopu Hale’a w Obserwatorium Palomar w Caltech w hrabstwie San Diego w Kalifornii wykorzystano sprzęt zwany lotniczym nadajnikiem-odbiornikiem.

NASA podała, że ​​standardowa odległość transmisji jest około 80 razy większa od odległości między Ziemią a Księżycem, a dotarcie lasera do Ziemi zajęło tylko 101 sekund.

Członkowie zespołu NASA ds. komunikacji optycznej w przestrzeni kosmicznej reagują na wideo Tatersa. Strumieniowy obraz wideo w wysokiej rozdzielczości został wysłany na Ziemię za pomocą lasera z głębokiego kosmosu.

NASA/JPL-Caltech


the wideo Każda klatka została następnie pobrana i wysłana do Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA w południowej Kalifornii, gdzie została odtworzona w czasie rzeczywistym.

„Pomimo transmisji z odległości milionów kilometrów, był on w stanie przesyłać wideo szybciej niż większość szerokopasmowych połączeń internetowych” – powiedział Ryan Rogalin, szef działu elektroniki odbiornika w JPL. „W rzeczywistości po odebraniu wideo w Palomar zostało ono przesłane do JPL przez Internet, a komunikacja ta była wolniejsza niż sygnał dochodzący z głębokiego kosmosu”.

Co to oznacza dla przyszłej eksploracji kosmosu?

Według NASA pomyślna transmisja wideo stanowi „historyczny kamień milowy”. W miarę jak Psyche będzie podążać w kierunku głównego pasa asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem, sygnały o dużej przepustowości będą nadal wysyłane z powrotem w stronę Ziemi. Większe możliwości komunikacji z głębokiego kosmosu mogą pomóc w utorowaniu drogi do wysłania ludzi na Marsa.

„To osiągnięcie podkreśla nasze zaangażowanie w rozwój komunikacji optycznej jako kluczowego elementu spełniającego nasze przyszłe potrzeby w zakresie transmisji danych” – powiedziała Pam Milroy, zastępca administratora NASA. „Zwiększenie naszej przepustowości jest niezbędne do osiągnięcia naszych przyszłych celów w zakresie eksploracji i nauki, dlatego nie możemy się doczekać dalszego rozwoju tej technologii i transformacji sposobu, w jaki się komunikujemy podczas przyszłych misji międzyplanetarnych”.

READ  Naukowcy z Princeton rozwiązują tajemnicę bakterii