25 marca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NASA rozważa wykorzystanie SpaceX do ratowania astronautów po wycieku z rosyjskiej stacji kosmicznej

15 grudnia NASA i jej astronauci napotkali przerażającą sytuację, gdy A.J Rosyjski statek kosmiczny Sojuz zacumował na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, powodując wyciek chłodziwa, na krótko przed rozpoczęciem spaceru kosmicznego pary rosyjskich kosmonautów. Załoga na pokładzie jest bezpieczna i nie grozi jej bezpośrednie niebezpieczeństwo, ale dwóch astronautów i jeden kosmonauta NASA mieli użyć statku kosmicznego Sojuz, aby wrócić na Ziemię na początku przyszłego roku. Gdy statek kosmiczny znajduje się w stanie zawieszenia, NASA i Roscosmos, rosyjska agencja kosmiczna, próbują wypracować opcje dalszego postępowania.

W tym celu NASA rozważa jeden plan awaryjny: wykorzystanie misji SpaceX Crew Dragon do skutecznego ratowania uwięzionych astronautów w nadchodzących miesiącach.

„Zespoły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nadal spotykają się w sprawie wycieku zewnętrznej pętli chłodzenia Sojuza MS-22” – powiedział rzecznik NASA The Daily Beast w e-mailowym oświadczeniu. NASA i Roscosmos będą nadal wspólnie przeglądać opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji, jak bezpiecznie sprowadzić załogę do domu. Załoga Ekspedycji 68 jest nadal w dobrej formie, wykonując prace konserwacyjne i badawcze.

„Ponadto zadaliśmy SpaceX kilka pytań dotyczących ich możliwości powrotu dodatkowych członków załogi na Dragona, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale nie jest to obecnie naszym głównym celem”.

SpaceX nie odpowiedział na prośby The Daily Beast o komentarz.

Nie jest jeszcze jasne, na czym dokładnie będzie polegać misja SpaceX. Statek kosmiczny Crew Dragon (nazwany Endeavour) zadokował już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i teoretycznie można dodać więcej miejsc do tej misji, kiedy ma powrócić na Ziemię w przyszłym roku. Ale ta misja jest już wypełniona czterema osobami: astronautami NASA Nicole Mann i Joshem Kasadą, japońskim astronautą Koichi Wakata i astronautką Roscosmos, Anną Kikiną.

Inną opcją byłoby, aby NASA priorytetowo potraktowała wystrzelenie nowego SpaceX Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby odebrać trzech członków załogi, którzy mieli wrócić na Sojuz: astronautę NASA Franka Rubio, rosyjskich kosmonautów Siergieja Prokopjewa i Dmitrija Petlina.

READ  Po prawie roku na Marsie kreatywność to wciąż „nowa jakość”

Utrata płynu chłodzącego oznacza, że ​​obecna kapsuła Sojuz doświadcza znacznych wzrostów temperatury. NASA powiedziała, że ​​temperatura kapsuły pozostaje „w akceptowalnych granicach” i jest chłodzona przez wentylowany przepływ powietrza dozwolony z otwartego włazu do reszty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale wydaje się prawie niemożliwe, aby wyobrazić sobie, że kapsuła mogłaby zostać użyta do sprowadzenia ludzi z powrotem na Ziemię.

Przyczyna wycieku Sojuza jest nadal nieznana. Dochodzenie wykazało dziurę na zewnątrz chłodnicy, która mogła być spowodowana przez mikrometeoryt lub mały kawałek szczątki orbity. Może to być również spowodowane awarią sprzętu – co tylko doprowadzi do dalszej kontroli Rosnące błędy kosmiczne Roskosmosu.