29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NASA rejestruje pierwszy w historii start rakiety z komercyjnego miejsca poza Stanami Zjednoczonymi

Jest to pierwsza rakieta NASA wystrzelona z Australii od 1995 roku.

Sydnej:

Pierwszy w historii start NASA z komercyjnego miejsca poza Stanami Zjednoczonymi wystartował z australijskiego buszu późną niedzielę, w „historycznym” momencie dla przemysłu kosmicznego tego kraju.

W pierwszym z trzech planowanych startów z Centrum Kosmicznego Arnhem rakieta niosąca technologię podobną do teleskopu „Little Hubble” wystrzeliła w nocne niebo na około 350 kilometrów (218 mil).

„To doniosłe wydarzenie w szczególności dla nas, jako firmy, ale historyczne dla Australii” – powiedział AFP Michael Jones, dyrektor generalny Equatorial Launch Australia, zanim samolot wystartował.

Jones, którego firma jest właścicielem i operatorem miejsca startu na dalekiej północy Australii, nazwał to miejsce „następną wskazówką” dla krajowego przemysłu kosmicznego i powiedział, że możliwość współpracy z NASA była kamieniem milowym dla komercyjnych firm kosmicznych w kraju.

Po serii opóźnień spowodowanych deszczem i wiatrem, suborbitalna rakieta sondująca poleciała w niebo, aby zbadać promieniowanie rentgenowskie emitowane przez systemy Alpha Centauri A i B.

Gdy rakieta osiągnęła swój szczyt, jej ładunkiem było przechwytywanie danych o systemach gwiezdnych przed powrotem na Ziemię spadochronem.

Według NASA, wystrzelenie to daje unikalny wgląd w odległe systemy i nowe możliwości dla naukowców.

„Cieszymy się, że możemy rozpocząć ważne misje naukowe z półkuli południowej i zobaczyć cele, których nie możemy wystrzelić ze Stanów Zjednoczonych” – powiedziała Nikki Fox, dyrektor Wydziału Heliofizyki w NASA w Waszyngtonie, ogłaszając ogłoszenie. misja.

Jones powiedział, że wyjątkowa lokalizacja utrudniała przygotowania, z latami pracy nad uzyskaniem zgody organu regulacyjnego i koniecznością transportu pocisków na barkach do miejsca startu – około 28 godzin jazdy z Darwin w północnej Australii.

„Myślę, że zespół będzie, no wiesz, ogromną ulgą po tym, co zostało zrobione” – powiedział.

Jednak wraz ze zbliżaniem się kolejnej daty uruchomienia, czyli 4 lipca, przestój będzie krótkotrwały.

READ  Zdolność autonomicznej jazdy NASA Perseverance Rover zostaje wystawiona na próbę w pośpiechu do delty Marsa

„Musimy, wiesz, odkurzyć się, wziąć dzień wolny, a potem wrócić do niego, aby przygotować się do następnego startu, ponieważ jest to równie ważne”.

Jest to pierwsza rakieta NASA wystrzelona z Australii od 1995 roku, a premier Anthony Albanese uznał ten projekt za początek „nowej ery” dla krajowego przemysłu kosmicznego.

(Z wyjątkiem nagłówka, ta historia nie została zredagowana przez ekipę NDTV i została opublikowana z konsorcjalnego kanału.)