24 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NASA publikuje pierwsze zdjęcia mapy zanieczyszczeń USA z nowego instrumentu wystrzelonego w przestrzeń kosmiczną: „Dane zmieniające zasady gry”

NASA publikuje pierwsze zdjęcia mapy zanieczyszczeń USA z nowego instrumentu wystrzelonego w przestrzeń kosmiczną: „Dane zmieniające zasady gry”

NASA opublikowała pierwsze mapy danych z nowego narzędzia monitorującego zanieczyszczenie powietrza z kosmosu. Zdjęcia pokazują wysoki poziom głównych substancji zanieczyszczających, takich jak dwutlenek azotu – reaktywna substancja chemiczna powstająca zwykle podczas spalania paliw kopalnych na potrzeby transportu, wytwarzania energii i innych działań przemysłowych, a także podczas pożarów – w atmosferze nad niektórymi częściami Ameryki Północnej.

Te zdjęciaZebrane przez NASA w formie filmu poklatkowego i opublikowane w czwartek NASA zidentyfikowała kilka obszarów metropolitalnych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku i na Karaibach jako miejsca najbardziej zanieczyszczone powietrzem, szczególnie w określonych porach dnia. Mapy zanieczyszczenia „pokazują wysoki poziom dwutlenku azotu w miastach rano i podwyższony poziom dwutlenku azotu na głównych autostradach” – podała agencja w raporcie. Nowe wydanie. Zanieczyszczenia rozproszyły się na tych obszarach wczesnym popołudniem, a następnie ponownie wzrosły później, gdy w miastach panowała „druga godzina szczytu w ciągu dnia”.

Dane wykorzystane do stworzenia nowych map zanieczyszczenia powietrza NASA zebrano 2 sierpnia. Wysokie stężenia dwutlenku azotu wykryto w wielu miastach USA i ich okolicach, w tym w Dallas, Houston, Nowym Orleanie, Nowym Jorku, Filadelfii i Waszyngtonie.

To zdjęcie z instrumentu TEMPO pokazuje zanieczyszczenie powietrza nad Dallas, Houston i Nowym Orleanem po godzinie 12 w południe 2 sierpnia 2023 r.

NASA


Zanieczyszczenie powietrza obserwuje fotoanalizator o nazwie Tropospheric Emissions: Pollution Monitoring, w skrócie TEMPO, który powstał w wyniku współpracy NASA Langley Research Center i Smithsonian Astrophysical Observatory. Narzędzie było wystrzelony na orbitę Według NASA została wystrzelona w kwietniu przez rakietę SpaceX Falcon 9 wraz z satelitą komunikacyjnym i obecnie obserwuje Ziemię z wysokości 30 000 km nad równikiem.

Skala TEMPO to pierwszy „instrument kosmiczny zaprojektowany do ciągłego pomiaru jakości powietrza w Ameryce Północnej z dokładnością do kilku mil kwadratowych” – podała agencja w oświadczeniu. Mierzy światło słoneczne odbijające się od powierzchni Ziemi, chmur i atmosfery, a także pomaga określić ilość obecnego gazu, ponieważ gazy atmosferyczne pochłaniają światło słoneczne.

To zdjęcie przedstawia dwutlenek azotu nad Nowym Jorkiem, Filadelfią i Waszyngtonem, tuż po godzinie 12:00 czasu wschodniego 2 sierpnia 2023 r.

NASA


Dwutlenek azotu wykryty przez TEMPO musiał wznieść się ponad chmury, aby spektrometr go zauważył, ponieważ instrument wykorzystuje widzialne światło słoneczne do gromadzenia danych i wykonywania pomiarów. Na wizualizacjach NASA pochmurne obszary wydają się brakować danych, a TEMPO może rejestrować zanieczyszczenie powietrza tylko w ciągu dnia.

Po tym, jak fale upałów, które nawiedziły duże połacie świata, a masowe pożary w Kanadzie, które tego lata pogorszyły jakość powietrza w całych Stanach Zjednoczonych, wzbudzając obawy dotyczące skutków zmian klimatycznych, eksperci wskazują na wartość kompleksowego banku danych o zanieczyszczeniu powietrza TEMPO.

„Okolice i społeczności w całym kraju będą korzystać z przełomowych danych TEMPO przez nadchodzące dziesięciolecia” – oznajmił w oświadczeniu administrator NASA Bill Nelson. Tego lata miliony Amerykanów na własnej skórze przekonały się, jaki wpływ dym powstający z pożarów na nasze zdrowie. NASA i administracja Bidena-Harrisa dokładają wszelkich starań, aby ułatwić zwykłym Amerykanom i decydentom dostęp do danych TEMPO i ich wykorzystywanie w celu monitorowania i poprawy jakości powietrze, którym oddychamy, korzystne dla życia tutaj. Na ziemi.

READ  NASA wstrzymuje próby naprawy kłopotliwego panelu słonecznego Lucy