21 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

NASA potwierdza, że ​​kawałek palety z akumulatorami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozbił się o dom na Florydzie

NASA potwierdza, że ​​kawałek palety z akumulatorami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej rozbił się o dom na Florydzie

To wstydliwa sytuacja. Dochodzenie NASA potwierdziło, że niewielki kawałek śmieci wyrzucony z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przeżył ponowne wejście do atmosfery i trafił do domu na Florydzie. Jest to rzadki przypadek śmieci kosmicznych powodujących szkody na Ziemi i właściciel domu może zwrócić się do sądu.

W marcu 2021 r. NASA pozbyła się ogromnej platformy starych baterii Z orbitującego laboratorium, mając nadzieję na spalenie w ziemskiej atmosferze. Trzy lata później kawałek metalu nieoczekiwanie przetrwał upalną jazdę i… Rozbił się o dach rodzinnego domu W Neapolu na Florydzie.

Właściciel domu zgłosił incydent w zeszłym miesiącu, a NASA odzyskała obiekt do analizy. Na blogu aktualizować Agencja kosmiczna potwierdziła w poniedziałek, że po zbadaniu wymiarów i właściwości obiektu rzeczywiście stanowił on część sprzętu wspomagającego lot, służącego do mocowania akumulatorów na platformie ładującej.

Podstawka ładująca mieści dziewięć akumulatorów i waży około 5800 funtów, co czyni ją najcięższym śmieciem, jaki kiedykolwiek zrzucono z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To było Została wydalona przez ramię robota Canadarm2 Pozostało skierować się w stronę Ziemi w ramach niekontrolowanego ponownego wejścia. Chaotyczny spadek z orbity wreszcie się skończył Platforma ładowania została ponownie uruchomiona 8 marca Około 15:29 ET gdzieś nad Zatoką Meksykańską.

Rozpórka odzyskana ze sprzętu wsparcia lotów NASA używanego do mocowania akumulatorów ISS na platformie ładującej.

Rozpórka odzyskana ze sprzętu wsparcia lotów NASA używanego do mocowania akumulatorów ISS na platformie ładującej.
zdjęcie: NASA

Mniej więcej w tym samym czasie Alejandro Otero poinformował, że w jego dom na Florydzie uderzył cylindryczny przedmiot, pozostawiając dziurę w suficie i podłodze. Według NASA obiekt, który przetrwał ponowne wejście, jest wykonany ze stopu metalu Inconel, waży około 1,6 funta, ma 4 cale wysokości i 1,6 cala średnicy.

„Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przeprowadzi szczegółowe dochodzenie, analizując proces usuwania śmieci i ponownego wejścia na orbitę, aby ustalić, dlaczego szczątki pozostały, a także w razie potrzeby zaktualizować modelowanie i analizy” – napisała NASA w aktualizacji na swoim blogu.

Jasne, analiza wydaje się wiarygodna, ale kiedy NASA wyrzuciła te baterie w przestrzeń kosmiczną, miała nadzieję, że po powrocie cała platforma spłonie lub że wszelkie pozostałe fragmenty wylądują na niezamieszkanych obszarach. Niestety agencja kosmiczna została przyłapana na śmieceniu i teraz musi stawić czoła konsekwencjom; Właściciel domu może złożyć pozew na podstawie federalnej ustawy o roszczeniach z tytułu czynów niedozwolonych, domagając się odszkodowania za szkody wyrządzone w jego domu, NASA Powiedzieć Polityka kosmiczna w Internecie.

the Szansa, że ​​odpady kosmiczne dostaną się na czyjąś własność Niewielkie, ale nie zerowe. Każdego roku średnio od 200 do 400 obiektów stworzonych przez człowieka ponownie wchodzi w atmosferę ziemską, a agencje kosmiczne zazwyczaj przyjmują próg prawdopodobieństwa wynoszący 1 na 10 000 w przypadku ryzyka ofiar w wyniku pojedynczego niekontrolowanego ponownego wejścia w atmosferę. Europejska Agencja Kosmiczna.

Wraz z rozwojem przemysłu kosmicznego wzrasta również ilość śmieci spadających na Ziemię, co zwiększa ryzyko obrażeń. Chociaż nie było jeszcze żadnych ofiar w wyniku śmieci kosmicznych, ostatnie badania wykazały, że istnieje 10% szans, że w ciągu następnej dekady w wyniku spadających części rakiety nastąpi jedna lub więcej ofiar.

Powiązane artykuły: Śmierć w wyniku spadających odłamków rakiety jest bardzo mało prawdopodobna, ale to się zmienia

Stan starzejących się baterii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest pewną anomalią. Ładunek został wystrzelony na stację kosmiczną w maju 2020 roku przez japoński statek, aby pomóc astronautom w wymianie starych akumulatorów niklowo-wodorowych na nowe, bardziej wydajne akumulatory litowo-jonowe. Stare baterie miały zostać umieszczone wewnątrz japońskiego statku towarowego HTV w celu właściwej utylizacji. Jednak zaległości w utylizacji tego typu sprzętu z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zmusiły NASA do umieszczenia akumulatorów w podkładce ładującej i wyrzucenia ich za pomocą automatycznego ramienia stacji kosmicznej, co skutkowało ich niekontrolowanym zwrotem.

„NASA pozostaje zaangażowana w odpowiedzialne działanie na niskiej orbicie okołoziemskiej, minimalizując w jak największym stopniu ryzyko, aby chronić ludzi na Ziemi w przypadku konieczności wystrzelenia sprzętu kosmicznego” – napisała agencja kosmiczna.

Jeśli chcesz więcej podróży kosmicznych w swoim życiu, śledź nas X Niestandardowa zakładka dla Gizmodo Strona lotów kosmicznych.

READ  Naukowcy twierdzą, że jeśli na Marsie istnieje życie, nie polegaj na próbnych misjach powrotnych, aby je znaleźć