20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Nalot na dom Bolsonaro w celu zbadania dokumentacji szczepień w Brazylii – źródła

Nalot na dom Bolsonaro w celu zbadania dokumentacji szczepień w Brazylii – źródła

BRASILIA (Reuters) – W środę brazylijska policja dokonała nalotu na dom byłego prezydenta Jaira Bolsonaro i aresztowała dwóch jego osobistych współpracowników w ramach śledztwa w sprawie fałszywych rejestrów szczepień przeciwko COVID-19, podają dwa źródła zaznajomione z tą sprawą.

Dochodzenie może odpowiedzieć na pytania dotyczące tego, w jaki sposób Bolsonaro, ostry sceptyk wobec koronawirusa, który przysiągł, że nigdy nie otrzyma szczepionki przeciwko COVID, został odnotowany jako zaszczepiony w dokumentacji medycznej opublikowanej w lutym.

Dochodzenie w sprawie szczepionki jest jednym z kilku, które wywierają presję na byłego skrajnie prawicowego przywódcę, w tym dochodzenia w sprawie zarzutów tłumienia wyborców, ataków na legalność wyborów w Brazylii i sprzeniewierzenia zagranicznych prezentów.

Bolsonaro zaprzeczył jakimkolwiek wykroczeniom. Jego rzecznik i prawnik nie odpowiedzieli natychmiast na prośby o komentarz.

Policja federalna poinformowała w oświadczeniu, że w ramach operacji przeprowadziła 16 nakazów przeszukania i sześć nakazów aresztowania prewencyjnego w Brazylii i Rio de Janeiro, ale nie ujawniła nazwisk osób, które były celem operacji.

Źródła, które poprosiły o anonimowość w celu omówienia toczącego się śledztwa, powiedziały, że podczas operacji złapano Mauro Cida i Maxa Guilherme, osobistych doradców Bolsonaro jako prezydenta, którzy pozostali jego pomocnikami, gdy zrezygnował w styczniu.

Policja poinformowała, że ​​bada „błędne dane”, które rzekomo zostały dodane do krajowej bazy danych COVID-19 między listopadem 2021 r. a grudniem 2022 r., kiedy Bolsonaro był prezydentem.

„W rezultacie byli w stanie wydawać i wykorzystywać certyfikaty szczepionek w celu obejścia ograniczeń nałożonych przez władze publiczne w Brazylii i Stanach Zjednoczonych” – powiedziała policja.

Policja stwierdziła, że ​​dochodzenie wskazało na „ideologiczne” powody obchodzenia przepisów dotyczących szczepień „w celu dopasowania się do atakującej retoryki szczepień przeciwko COVID-19”.

„Jesteśmy przekonani, że wszelkie wątpliwości prawne zostaną usunięte i zostanie udowodnione, że Brazylia nie popełniła czynów niezgodnych z prawem” – napisał w mediach społecznościowych Waldemar Costa Neto, prezes partii politycznej Bolsonaro.

READ  Wyłącznie: chiński Xi planuje odwiedzić Rosję już w przyszłym tygodniu – źródła

(Reportaż Lisandry Paraguaso) Montaż autorstwa Stephena Grattana

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.