WARSZAWA (Reuters) – Sąd Najwyższy Unii Europejskiej obniżył o połowę do 500 000 euro dzienną grzywnę nałożoną na Polskę w sporze o reformę sądownictwa, stwierdzając w piątek, że Warszawa „w dużej mierze” wdrożyła potrzebne reformy.
Polski nacjonalistyczny rząd jest uwikłany w długotrwały spór z Brukselą o reformy sądownictwa, które podważają niezawisłość sądów, rezolucję, która jest kluczem do zablokowania miliardów euro w zamrożonych funduszach.
W 2021 r. najwyższy sąd UE orzekł, że polski system regulacji sędziów jest niezgodny z prawem grupy, a następnie ukarał Warszawę grzywną w wysokości 1 mln euro (1,10 mln dolarów) dziennie za niewykonanie orzeczenia o rozwiązaniu izby dyscyplinarnej dla sędziów.
Polska rozwiązała izbę i zastąpiła ją nowym organem, chociaż krytycy twierdzą, że główny problem upolitycznienia sądownictwa pozostaje nierozwiązany.
„Wiceprezes (Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) uznał, że wprowadzone przez Polskę środki mogą w dużym stopniu zapewnić wykonanie wskazanych środków tymczasowych na koniec 14 lipca 2021 r.” oświadczenie.
Rzecznik polskiego rządu nie był od razu dostępny do komentowania.
(1 $ = 0,9120 euro)
(Reportaż Alana Charlisha i Pavela Florkiewicza; montaż: Frances Kerry)
Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com