WARSZAWA (Reuters) – Sąd Najwyższy Unii Europejskiej obniżył o połowę do 500 000 euro dzienną grzywnę nałożoną na Polskę w sporze o reformę sądownictwa, stwierdzając w piątek, że Warszawa „w dużej mierze” wdrożyła potrzebne reformy.
Polski nacjonalistyczny rząd jest uwikłany w długotrwały spór z Brukselą o reformy sądownictwa, które podważają niezawisłość sądów, rezolucję, która jest kluczem do zablokowania miliardów euro w zamrożonych funduszach.
W 2021 r. najwyższy sąd UE orzekł, że polski system regulacji sędziów jest niezgodny z prawem grupy, a następnie ukarał Warszawę grzywną w wysokości 1 mln euro (1,10 mln dolarów) dziennie za niewykonanie orzeczenia o rozwiązaniu izby dyscyplinarnej dla sędziów.
Polska rozwiązała izbę i zastąpiła ją nowym organem, chociaż krytycy twierdzą, że główny problem upolitycznienia sądownictwa pozostaje nierozwiązany.
„Wiceprezes (Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) uznał, że wprowadzone przez Polskę środki mogą w dużym stopniu zapewnić wykonanie wskazanych środków tymczasowych na koniec 14 lipca 2021 r.” oświadczenie.
Rzecznik polskiego rządu nie był od razu dostępny do komentowania.
(1 $ = 0,9120 euro)
(Reportaż Alana Charlisha i Pavela Florkiewicza; montaż: Frances Kerry)
Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Przyjazny praktyk podróży. Miłośnik jedzenia. Bezkompromisowy rozwiązywacz problemów. Komunikator”.
More Stories
Polski premier Donald Tusk radzi patronom Nord Stream, aby „zachowali spokój”
Polskie akcje wzrosły w końcówce handlu; WIG30 zyskał 0,89% według Investing.com
Polskie akcje tracą w końcówce handlu; WIG30 spadł o 0,58% według Investing.com