16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Największy i najbardziej zaawansowany satelita w Polsce dociera na orbitę

Największy i najbardziej zaawansowany satelita w Polsce dociera na orbitę

Największy i najbardziej zaawansowany technologicznie jak dotąd polski satelita pomyślnie dotarł na orbitę w piątek.

EagleEye to pierwszy satelita zaprojektowany i zbudowany w Polsce ważący ponad 50 kg. Zapewni obrazy satelitarne o wysokiej rozdzielczości, które będą mogły zostać wykorzystane w różnych sektorach, od rolnictwa po wojsko.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, mogąc ujawnić, że EagleEye nawiązał komunikację” – napisał Creotech Instruments w serwisie X po osiągnięciu orbity satelity na wysokości 510 kilometrów po wystrzeleniu rakiety Falcon 9 zbudowanej przez SpaceX.

Chociaż naukowcy spodziewali się, że nawiązanie komunikacji zajmie do 48 godzin, ostatecznie zajęło to mniej niż godzinę.

W poście Cryotech udostępnił pierwsze zdjęcie testowe z maszyny, które pokazuje moment otwarcia paneli słonecznych. Widoczna jest część satelity i widok Ziemi.

Satelita został opracowany wspólnie przez trzy firmy. Cryotech zbudował platformę satelitarną, na której umieszczono instrumenty, natomiast Scanway był odpowiedzialny za teleskop satelity. Centrum Badań Kosmicznych PAN dostarczyło komputer do teleskopu i opracowało mechanizmy sterujące satelitą.

Przepraszam, że przeszkadzam w czytaniu. Kontynuacja artykułu poniżej.


Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit, utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie moglibyśmy robić tego, co robimy.

EagleEye to najnowocześniejszy satelita w Polsce. „To pionierskie urządzenie – pierwszy polski satelita z tak dużym teleskopem” – powiedział Polskiej Agencji Informacyjnej Tomasz Barczyński, kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej PAN.

Wykonuje zdjęcia zarówno w świetle widzialnym, jak i podczerwonym, z rozdzielczością do jednego metra na piksel. Na przykład zdjęcia z satelitów mogą pomóc wykryć suszę i ocenić stan roślinności – powiedział Barczyński nadawcy telewizyjnemu.

READ  Polski Orlan Venture złożył skargę na Global LNG

Aby zapewnić zdjęcia o tak wysokiej rozdzielczości, satelita może osiągnąć bardzo niską orbitę okołoziemską (VLEO) – wysokość około 300–350 kilometrów. Naukowcy musieli jednak pokonać kilka wyzwań inżynieryjnych.

„Informacje na temat budowy satelity są skąpe. „Wojsko niczym się nie dzieli, przemysł bardzo mało… dane trzymane są w tajemnicy” – powiedział PAP Barczyński. „Dlatego większość technologii musieliśmy opracować sami”.

W Europie jedynie osiem grup korporacyjnych jest w stanie zbudować satelity o masie przekraczającej 50 kg. Na całym świecie takich firm jest zaledwie kilkadziesiąt. Główną barierą wejścia na rynek jest duża złożoność inżynieryjna takich maszyn.

Wystrzelenie pierwszego polskiego satelity PW-Sat w 2012 r. nie powiodło się. Rok później pomyślnie wystrzelono drugiego w kraju satelitę, nazwanego „Lem” na cześć słynnego polskiego pisarza science fiction Stanisława Lema.

W październiku 2023 r. Polska podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), która umożliwi jej wystrzelenie w 2027 r. pierwszej konstelacji co najmniej czterech satelitów.

Główny autor obrazu: Potrzebujemy więcej przestrzeni/YouTube