15 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Najnowsze zdjęcia Teleskopu Webba przedstawiają gwiazdy urodzone w gwiazdozbiorze Panny

Najnowsze zdjęcia Teleskopu Webba przedstawiają gwiazdy urodzone w gwiazdozbiorze Panny

Wydaje się, że co kilka tygodni NASA, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) przesyłają fascynujący obraz z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który jest jednocześnie niesamowitym spojrzeniem na naszą wiedzę o wszechświecie i jego ewolucja. Ostatni Pochodzi z galaktyki spiralnej z poprzeczką NGC 5068 i nazywana jest galaktyką „z poprzeczką” ze względu na jasną centralną poprzeczkę, którą widać w lewym górnym rogu powyższego zdjęcia. Jest to złożony obraz składający się z migawek w podczerwieni wykonanych przez czujniki MIRI (instrument średniej podczerwieni) i NIRCam (kamera bliskiej podczerwieni) teleskopu.

To, co zarejestrowały te czujniki, to galaktyka w konstelacji Panny, około 20 milionów lat świetlnych od Ziemi, a ponieważ JWST może widzieć przez pył i gaz otaczający gwiazdy podczas ich narodzin, instrument jest szczególnie odpowiedni do tworzenia obrazów pokazujących ten proces powstawania gwiazd.

Spojrzenie na dwa pojedyncze obrazy, które składają się na kompozyt, ujawnia różne warstwy galaktyki. tak jak gadżety notatkiI Obraz wytworzony przez czujnik MIRI zapewnia widok struktury galaktyki i świecących pęcherzyków gazu reprezentujących nowo powstałe gwiazdy.

ESA/Webb, NASA, CSA i J. Lee

Drugi obraz, z NIRCam, skupia się na ogromnej gromadzie gwiazd na pierwszym planie. Tymczasem kompozyt pokazuje zarówno ogromną liczbę gwiazd w tym regionie, jak i najbardziej widoczne gwiazdy, które właśnie się „narodziły”.

Na tym zdjęciu z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba NASA/ESA/CSA widoczne są drobne włókna pyłu i jasne gromady gwiazd.  Ten widok z instrumentu Webba NIRCam jest usiany masywną gromadą gwiazd w galaktyce, najgęściej upakowaną wzdłuż jasnej środkowej poprzeczki, wraz z płonącymi czerwonymi obłokami gazu oświetlonymi przez znajdujące się wewnątrz młode gwiazdy.  Te migoczące gwiazdy należą do galaktyki spiralnej z poprzeczką NGC 5068, która leży około 17 milionów lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Panny.  To zdjęcie NGC 5068 jest częścią kampanii mającej na celu stworzenie skarbnicy astronomii, repozytorium do obserwacji formowania się gwiazd w pobliskich galaktykach.  Poprzednie perełki z tej kolekcji można zobaczyć tutaj i tutaj.  Obserwacje te są szczególnie cenne dla astronomów z dwóch powodów.  Po pierwsze, powstawanie gwiazd leży u podstaw wielu dziedzin astronomii, od fizyki słabej plazmy międzygwiazdowej po ewolucję całych galaktyk.  Obserwując formowanie się gwiazd w pobliskich galaktykach, astronomowie mają nadzieję rozpocząć znaczący postęp naukowy dzięki niektórym z pierwszych danych dostępnych z Webba.  Drugim powodem jest to, że obserwacje Webba opierają się na innych badaniach z wykorzystaniem teleskopów, w tym Kosmicznego Teleskopu Hubble'a NASA/ESA i niektórych z najbardziej wydajnych obserwatoriów naziemnych na świecie.  Webb zebrał zdjęcia 19 pobliskich galaktyk gwiazdotwórczych, które astronomowie mogli następnie połączyć z katalogami Hubble'a zawierającymi 10 000 gromad gwiazd, zmapował spektralnie 20 000 gwiazdowych mgławic emisyjnych z Bardzo Dużego Teleskopu (VLT) i zaobserwował 12 000 z ciemnych mgławic.  , gęste obłoki molekularne zidentyfikowane przez Atacama Large Millimeter/Submillimeter Array (ALMA).  Obserwacje te obejmują widmo elektromagnetyczne i dają astronomom bezprecedensową możliwość poznania szczegółów powstawania gwiazd.  Ten obraz galaktyki w bliskiej podczerwieni jest wypełniony masywną gromadą starożytnych gwiazd, które tworzą jądro NGC 5068. Ostry obraz NIRCam pozwala astronomom zajrzeć przez gaz i pył galaktyki, aby dokładniej przyjrzeć się jej gwiazdom.  Wzdłuż ścieżki ramion spiralnych znajdują się gęste, jasne obłoki pyłu: są to obszary H II, gromady gazowego wodoru, w których formują się nowe gwiazdy.  Aktywne, energetyczne gwiazdy jonizują otaczający je wodór, co w połączeniu z emisją gorącego pyłu daje czerwonawą poświatę.  Regiony H II stanowią świetny cel dla astronomów, a instrumenty Webba są doskonałymi narzędziami do ich badania, czego efektem jest to zdjęcie. [Image Description: A close-in image of a spiral galaxy, showing its core and part of a spiral arm. At this distance thousands upon thousands of tiny stars that make up the galaxy can be seen. The stars are most dense in a whitish bar that forms the core, and less dense out from that towards the arm. Bright red gas clouds follow the twist of the galaxy and the spiral arm.] Łącza NGC 5068 (obraz NIRCam + MIRI)

ESA/Webb, NASA, CSA i J. Lee

Na tym zdjęciu nie ma jednego konkretnego hacka; Zamiast tego, jak zauważa NASA, jest to część szerszego wysiłku mającego na celu zebranie jak największej liczby zdjęć formowania się gwiazd z pobliskich galaktyk. (Nie, 20 milionów lat świetlnych nie wydaje mi się całkiem bliskie, ale tak to działa w kosmosie.) NASA wskazała kilka innych zdjęć jako inne „klejnoty” z jej gwiezdnej kolekcji, w tym ten imponujący „Phantom” Galaxy”, który został pokazany latem ubiegłego roku. A czego agencja ma nadzieję się dowiedzieć? Mówiąc najprościej, powstawanie gwiazd „leży u podstaw wielu dziedzin astronomii, od fizyki słabej plazmy międzygwiazdowej po ewolucję całych galaktyk”. NASA mówi dalej, że ma nadzieję, że dane gromadzone na temat galaktyk takich jak NGC 5068 pomogą „uruchomić” główne osiągnięcia naukowe, choć to, co może pozostać tajemnicą.

READ  Japońscy naukowcy odkryli w naszym Układzie Słonecznym „planetę podobną do Ziemi”.