22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Moderna twierdzi, że szczepionka przeciw grypie nie spełnia kryteriów wczesnego sukcesu, ale przewiduje przychody w 2024 r

Moderna twierdzi, że szczepionka przeciw grypie nie spełnia kryteriów wczesnego sukcesu, ale przewiduje przychody w 2024 r

BOSTON (Reuters) – Moderna Inc (mRNA) powiedziała we wtorek, że jej eksperymentalna szczepionka przeciw grypie nie spełnia kryteriów „wczesnego sukcesu” w późnej fazie badania, a jej udziały spadły o 3 procent.

Również na spotkaniu z okazji Dnia Szczepionki w Bostonie, amerykańska firma biotechnologiczna powiedziała, że ​​spodziewa się wprowadzić na rynek sześć głównych szczepionek w ciągu najbliższych kilku lat. Jego zastrzyk COVID-19 jest obecnie jedynym sprzedawanym produktem firmy.

Firma stawia na swoich kandydatów na szczepionki oddechowe, aby pomóc zrównoważyć spodziewany gwałtowny spadek przychodów z niezwykle udanej szczepionki COVID-19. Analitycy spodziewali się, że sprzedaż szczepionki Moderna COVID w 2023 roku wyniesie około 7 miliardów dolarów, znacznie mniej niż 18,4 miliarda dolarów w 2022 roku, ze względu na niższy popyt.

Doprowadziło to do wzmożonej kontroli inwestorów nad eksperymentalnymi zastrzykami opartymi na mRNA na grypę i syncytialny wirus oddechowy (RSV).

Firma testuje, czy jej eksperymentalna szczepionka przeciw grypie, mRNA-1010, może się równać z zatwierdzoną szczepionką przeciw grypie w zapobieganiu chorobom.

Moderna powiedziała, że ​​nie ma wystarczających danych, aby określić, czy szczepionka przeciw grypie będzie działać, i nie jest jasne, czy zbierze wystarczającą ilość informacji z próby podczas obecnego sezonu grypowego.

„Nie uwzględniliśmy jeszcze wystarczającej liczby przypadków w analizie tymczasowej, aby ogłosić wczesny sukces” – powiedział na spotkaniu Raphael Nakbagauer, dyrektor generalny naszego dyrektora.

Prezes Moderny, Stephen Hogg, powiedział w wywiadzie, że spodziewa się, że zacznie generować przychody ze szczepionki przeciw grypie w 2024 r., choć kwota będzie zależała od terminu wprowadzenia na rynek.

Decyzja Moderny o kontynuacji badania nastąpiła kilka miesięcy po tym, jak dane z wcześniejszego badania wykazały, że szczepionka wywołała silną odpowiedź immunologiczną przeciwko szczepom grypy A, ale nie wygenerowała odpowiedzi podobnej do zatwierdzonej szczepionki na mniej powszechną grypę B.

READ  Zapasy spadają w obliczu oznak spowolnienia gospodarczego

Analityk firmy Oppenheimer, Hartaj Singh, powiedział, że wtorkowa aktualizacja usuwa część krótkoterminowego optymizmu co do szczepionki przeciw grypie firmy Moderna.

Akcje Moderny spadły o prawie 3% do 155,60 USD po spadku do 149,32 USD wcześniej tego dnia.

Rurociąg Moderny obejmuje szczepionkę przeciwnowotworową opartą na RNA, której działanie przeciwko rakowi skóry wykazano w badaniu w połowie etapu. Oczekuje się, że firma udostępni pełne dane dotyczące tej szczepionki jeszcze w tym tygodniu na konferencji medycznej.

Wykazano, że szczepionka RSV firmy jest skuteczna w 84% w zapobieganiu co najmniej dwóm objawom u osób starszych. Moderna spodziewa się wprowadzić na rynek szczepionkę przeciwko RSV w przyszłym roku, pierwszą z kilku, które, jak ma nadzieję, zostaną zatwierdzone w nadchodzących latach.

Dyrektor finansowy James Mok powiedział, że spodziewa się, że Moderna będzie co kwartał tworzyć jedno lub dwa partnerstwa, aby pomóc firmie rozwijać platformę mRNA, wprowadzać produkty partnerskie na rynek lub wkraczać na nowe obszary terapeutyczne.

„Chcemy nadal inwestować w naszą platformę, a to oznacza partnerstwo” – powiedział Reuterowi.

Moderna prognozuje sprzedaż w przedziale od 8 do 15 miliardów dolarów w 2027 r. z RSV i szczepionek przeciw grypie nowej generacji na COVID-19.

„Pozostajemy sceptyczni co do zdolności firmy do osiągnięcia wytycznych franczyzowych dotyczących ogłoszonej szczepionki oddechowej” – powiedział w notatce analityk SVB Securities, Mani Forouhar.

Moderna szacuje, że światowy rynek szczepionek przypominających COVID-19 będzie wart około 15 miliardów dolarów, zakładając taki sam wskaźnik szczepień jak coroczne szczepionki przeciw grypie u osób starszych.

Dodatkowe raporty Bhanvi Satija w Bengaluru i Patricka Wingrove w Bostonie, Dodatkowe raporty Aditya Samal w Bengaluru; Montaż autorstwa Chingini Ganguly i Billa Berkrota

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.