6 października, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ministerstwo Obrony Rosji domaga się większej tajemnicy w sprawie śmierci wojskowych na Ukrainie

Ministerstwo Obrony Rosji domaga się większej tajemnicy w sprawie śmierci wojskowych na Ukrainie

LONDYN (Reuters) – Rosyjskie Ministerstwo Obrony zasugerowało, że krewni żołnierzy zabitych na Ukrainie występują o odszkodowanie do władz wojskowych, a nie cywilnych, narzucając dodatkowy poziom poufności strat wojennych.

Rosja już klasyfikuje śmierć żołnierzy jako tajemnicę państwową nawet w czasie pokoju i od prawie czterech tygodni nie aktualizuje oficjalnych danych dotyczących ofiar na Ukrainie.

W swojej propozycji Departament Obrony wymagał, aby świadczenia wypłacane rodzinom poległych żołnierzy nie były nadzorowane przez urzędników cywilnych, ale były obsługiwane przez biura rekrutacyjne. Dodała, że ​​posunięcie to miało na celu „zawężenie kręgu ludzi” informacjami o zabójstwie rosyjskich żołnierzy na Ukrainie.

Propozycja pojawiła się na rządowej stronie z informacjami prawnymi. Nie było jasne, kiedy rząd dokona przeglądu.

Ministerstwo poinformowało 25 marca, że ​​1351 rosyjskich żołnierzy zginęło, a 3825 zostało rannych, odkąd 24 lutego Moskwa rozpoczęła tak zwaną własną operację wojskową na Ukrainie.

Od tego czasu nie przedstawił żadnych aktualnych informacji na temat strat wojskowych, ale Kreml mówił o „znaczących stratach”. Ukraina i zachodnie rządy powiedziały, że uważają, że rosyjskie straty są kilkakrotnie większe.

(Raportowanie przez Reuters; Edytowanie przez Garetha Jonesa)

READ  Ukraina chce, aby obce kraje zakazały podróżowania z Rosji