16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Minister spraw wewnętrznych: Ostatni migranci udający się do Rwandy zostaną zwolnieni za kaucją

Minister spraw wewnętrznych: Ostatni migranci udający się do Rwandy zostaną zwolnieni za kaucją

Skomentuj zdjęcie, Migranci przepływający małą łódką przez kanał La Manche

  • autor, Ruth Comerford
  • Rola, wiadomości BBC

Rząd poinformował, że dwóch ostatnich migrantów zatrzymanych i oczekujących na wysłanie do Rwandy zostanie w nadchodzących dniach zwolnionych za kaucją.

Rzecznik Ministra Spraw Wewnętrznych ujawnił także, że w trakcie kampanii wyborczej poprzedni rząd wypuścił z aresztów za kaucją dodatkowych 218 migrantów.

Mieli zostać deportowani do kraju Afryki Środkowo-Wschodniej w ramach polityki byłego premiera Rishi Sunaka mającej na celu walkę z nielegalną imigracją.

Pierwszego dnia swojej kadencji na stanowisku premiera Sir Keir Starmer potwierdził, że plan deportacji Rwandy jest „martwy i pogrzebany”.

Na swojej pierwszej konferencji prasowej od czasu wejścia do Izby Rządowej premier powiedział reporterom, że plan „nigdy nie będzie środkiem odstraszającym”, ponieważ przewiduje deportację jedynie „mniej niż 1%” osób przybywających na małych łodziach.

Od końca kwietnia, po tym jak Rishi Sunak oznajmił, że loty rozpoczną się w pierwszych tygodniach lipca, zatrzymano dziesiątki osób ubiegających się o azyl.

Za rządów konserwatystów Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odmówiło potwierdzenia liczby osób zatrzymanych w związku z podróżą do Rwandy.

BBC dowiedziało się, że w ramach tego programu aresztowano ogółem 220 osób w celu wysłania do Rwandy.

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Yvette Cooper oświadczyła, że ​​chce, aby latem mianowano „nowego szefa bezpieczeństwa granic”, a nowa ustawa o bezpieczeństwie granic została uwzględniona w dziewiczym przemówieniu króla.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych powiedział, że program dla Rwandy był „chwytem wymuszenia”.

„Gdyby ostatni premier myślał, że to się uda, nie rozpisywałby wyborów przed startem samolotu.

Potwierdzili również, że trwają prace nad wzmocnieniem zdolności Krajowej Agencji ds. Przestępczości w zakresie ścigania przestępczych gangów przemytu ludzi.

Nie są jeszcze znane skutki finansowe anulowania programu dla Rwandy ani całkowity rachunek, jaki poniosą podatnicy.

Znak zapytania pozostaje co do losu około 52 000 migrantów z kanału La Manche w Wielkiej Brytanii, którzy mają zostać deportowani.

Manifest wyborczy Partii Pracy zawierał obietnicę ograniczenia małych łodzi przepływających przez kanał La Manche poprzez mianowanie śledczych i wykorzystanie uprawnień antyterrorystycznych do „zmiażdżenia” gangów przemytniczych ludzi.

Nowy rząd uznał nielegalną imigrację za jeden ze swoich głównych priorytetów, ale nie ujawnił jeszcze wszystkich szczegółów swojego planu.